Rabování obchodů, pyrotechnika a zapálená auta. Při nepokojích v centru Dublinu policie zatkla 34 lidí

Policie v irském hlavním městě zatkla 34 lidí při nepokojích, které vypukly ve čtvrtek večer poté, co neznámý muž u školy v centru Dublinu pobodal ženu a tři děti. Policejní šéf Drew Harris v pátek výtržnosti označil za bezprecedentní a již dříve uvedl, že za nimi byla „krajně pravicová ideologie“. Irský premiér Leo Varadkar varoval, že o víkendu by mohly přijít další podobné protesty.

Aktualizováno Dublin (Aktualizováno: 12:07 24. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Takovéto výtržnosti jsme dosud nezažili,“ uvedl podle veřejnoprávní televize RTÉ komisař Harris na ranní tiskové konferenci. Řekl, že 32 ze zadržených ještě během dopoledne stane před soudem.

Při chaotických čtvrtečních událostech podle něj utrpěl vážné zranění jeden policista a také bylo poškozeno jedenáct policejních vozidel a třináct podniků, z nichž některé se staly terčem rabování.

Útočník pobodal v Dublinu tři děti, učitelku i sebe. Na policii následně zaútočili ‚ultrapravicoví výtržníci‘

Číst článek

Výtržníci se ve čtvrtek odpoledne shromáždili v lokalitě Parnell Square, kde po útoku nožem utrpěly žena a pětiletá holčička vážná zranění, zatímco další dvě děti byly zraněny lehce.

Útočníka ve středním věku záhy zpacifikovali svědci incidentu, načež si jej převzala policie, která ihned nestanovila možný motiv činu. Podezřelý byl také hospitalizován, podle neoficiálních informací v médiích žije v Irsku přes dvacet let a má irské občanství.

Na demonstraci na místě útoku podle RTÉ postupně sílilo napětí a dav 100 až 200 lidí začal s příchodem večera slovně i fyzicky útočit na policii. Lidé na strážce zákona házeli pyrotechniku a nejméně jedno policejní vozidlo se ocitlo v plamenech. Na mostě přes řeku Liffey někdo zapálil také dvoupatrový autobus.

‚Na Iry útočí špína‘

Ve večerním prohlášení Harris uvedl, že nepokoje vyvolala „frakce šílených chuligánů ovládaných krajně pravicovou ideologií“.

Účastníci potyček podle médií měli transparenty s nápisy Irish Lives Matter (Na životech Irů záleží) a chovali se nepřátelsky k novinářům. Jeden z demonstrantů řekl agentuře AFP, že „na Iry útočí špína“, policie také hovořila o sloganech namířených proti imigrantům.

Měsíce nejistoty. V indickém státě Manipur od května vřou etnické spory, problém je i nedůvěra k vládě

Číst článek

Podle Harrise je zjevné, že tito lidé „byli radikalizováni skrze sociální média“. „Viděli jsme, jak lidé ke špetce faktů přidali hromadu domněnek,“ řekl. Policie podle něj na události reagovala adekvátně, neboť nemohla předvídat, že izolovaný násilný čin bude mít takto dramatickou dohru.

Premiér Varadkar na vlastní tiskové konferenci řekl, že nespecifikované skupiny aktuálně na internetu svolávají další podobné protesty. Do čtvrtečních výtržností se podle něj zapojilo asi 500 lidí. Varadkar řekl, že Dublin zažil „dva otřesné útoky“, v odkazu na nepokoje a pobodání ženy a dětí u školy.

Policejní velitel Harris předtím informoval, že pětiletá holčička zraněná při útoku na Parnell Square zůstává v kritickém stavu. Policie zatím v případu nikoho nezatkla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme