Rabování se přesunulo na sever Anglie, v Londýně je zatím klid

16 tisíc policistů hlídá londýnské ulice čtvrtou noc od začátku nepokojů. Zatím se zdá, že v britské metropoli panuje klid. Mnoho obchodů zavřelo už odpoledne, aby se vyhnulo rabování. Nepokoje se mezitím rozšířily i do dalších britských měst. Například v Birminghamu či v Manchesteru se rabovalo už k večeru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rabuje se i v Manchesteru

Rabuje se i v Manchesteru | Zdroj: Reuters

V Londýně zatím vládne klid, i když podobně tomu bylo i v předešlých dnech. Některé nepokoje začaly až později večer. Šestnáct tisíc policistů není zatím přímo v ulicích, ale je připraveno k eventuálnímu zásahu.

Během odpoledne a podvečera se ovšem nepokoje rozšířily do dalších britských měst. Podle posledních zpráv se rabuje v centru Manchesteru, když už předtím byly potyčky policie s výtržníky na okrajích tohoto města. Podobně tomu také bylo na předměstí Birminghamu, kde přes den rabovali někteří výtržníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka mluví o tom, co se zde děje ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

V Salfordu na předměstí Manchesteru se násilníci vloupali do několika obchodů a zapálili několik aut. Stejně tak vyplenili jednu samoobsluhu a pak ji zapálili. Několik obchodů rozbili výtržníci ve West Bromwich u Birminghamu, kde také zapálili dvě auta. V samotném Birminghamu další gangy vyplenily několik obchodů, zapálily pár automobilů a pokračují ve střetech s policií.

Rabující jsou v podstatě ve věku 12 až 16 či 18 let a nyní mají prázdniny. Většinou pocházejí ze sociálně slabších skupin. V některých případech vyrůstali v městských ghettech, kde mají málo inspirace a málo pozitivních příkladů.

Někdy tak jde spíše o vyjádření despektu vůči společnosti a jejím dobrým mravům a zákonům než o nějaký konkrétní politický výrok. Pochopitelně jde také o to, že prostřednictvím rabování se mohou dostat k věcem, na které oni sami ani jejich rodiče nemají peníze.

Pro britské politiky a policii musí být znepokojující, že při takových příležitostech se velice ochotně rabuje. K mladým lidem se připojují dospělí a odnášejí z vyrabovaných center televizní soupravy, drahé oblečení a podobně.

Příčin nepokojů je víc

Zahraniční komentátoři připomínají, že sociální nerovnost je ve Velké Británii největší ze všech západních zemí, a to je také jedna z příčin současných nepokojů. K tomu se připojuje kult celebrit, který je v Británii možná také největší. Rabování je tedy výrazem frustrace z toho, že na podobné statky nebudou moci mladí lidé nikdy dosáhnout.

Nelze ovšem zapomínat na samotný podnět z posledního víkendu, kdy bezprostřední příčinou bylo podle dosavadního vyšetřování nezákonné zastřelení policií jednoho podezřelého občana v londýnské čtvrti Tottenham.

Dnes se objevily zprávy, že nebyl ozbrojen, nestřílel po policii, a že tedy šlo ze strany policie o velmi vážný přehmat. Když s potom demonstranti vydali mírovým pochodem před tamní policejní stanici, tak s nimi nebyl nikdo ochoten hovořit, což je bezpochyby jedna z vážných okolností, která byla roznětkou nepokojů.

Nyní se už jedná o vyjádření celkové nespokojenosti se sociálním postavením mladistvých, kteří v mnoha případech mají velice malé vyhlídky na získání práce a vyšší školní vzdělání.

Ivan Kytka, Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme