Rada bezpečnosti bude hlasovat o ukončení operací NATO v Libyi

Rada bezpečnosti OSN dnes bude hlasovat o ukončení vojenských operací Severoatlantické aliance v Libyi. Spojené národy chtějí ukončit tyto akce do konce října i přesto, že libyjská Přechodná národní rada požádala o čas na promyšlenou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mustafa Abdul Džalíl, předseda nové přechodné vlády v Libyi

Mustafa Abdul Džalíl, předseda nové přechodné vlády v Libyi | Zdroj: Reuters

NATO by pak mohlo pomáhat s udržením bezpečnostní situace v Libyi mimo oprávnění Spojených národů. Aliance zatím rozhodnutí o termínu ukončení své mise odložila na zítřek.

Šéf libyjské Přechodné národní rady Mustafá Džalíl včera požádal Severoatlantickou alianci, aby v operacích pokračovala minimálně do konce roku. Podle názoru bývalého náčelníka generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by tak ale zřejmě překročila mandát daný Radou bezpečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o desáté byli někdejší náčelník generálního štábu AČR Jiří Šedivý a soudkyně Ústavního soudu Ivana Janů

„Já si myslím, že Severoatlantická aliance je vázána usnesením Rady bezpečnosti OSN, a tyto aktivity přesahující konec října, tak jak kdysi už řekl i generální tajemník NATO, by pravděpodobně, podle mého názoru, přesahovaly mantinely, které jsou dány usnesením RB OSN. Tudíž mám za to, že by Severoatlantická aliance měla ukončit své aktivity, tak jak bylo dříve upřesněno,“ uvedl Šedivý ve Světě o desáté.

Nová koalice zatím v nedohlednu

Podle něj také hrozí nebezpečí, že Aliance by mohla být zatažena do případných vnitřních rozporů mezi revolučními silami nebo jednotlivými kmeny v Libyi.

„Protože Aliance nemá na libyjském teritoriu přímé síly, které mohou přímo ověřit, kdo vlastně by měl být například bombardován, mohla by se dostat velmi snadno do vnitrolibyjských problémů, které mohou nastat, pokud se nevyřeší teď to velmi kritické období po pádu Kaddáfího,“ poznamenal Jiří Šedivý.

Po ukončení intervence NATO se počítá s působením jiné vojenské koalice, za kterou má odpovídat Katar. Měla by pomoci vyřešit otázky bezpečnosti na území Libye a podle Šedivého by měla být ustavena co nejdříve. Zatím však ani libyjská revoluční vláda nemá konkrétní představu o jejím mandátu.

Sajf Islám se vydá do Haagu?

Mezitím se objevila zpráva, že syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám se chce sám vydat Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu. Podle agentury Reuters to tvrdí libyjská Přechodná národní rada. Svoje vydání údajně nabídl i bývalý šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí.

Podle posledních informací je Sajf Islám na útěku z Libye do Nigeru, bývalý šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí v Libyi. Niger se nechal slyšet, že by je do Haagu vydal.

Podle soudkyně Ústavního soudu Ivany Janů, která v minulosti působila i jako soudkyně mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, zatím není jisté, zda by Kaddáfího syn případně byl v Haagu skutečně souzen. Mezinárodní trestní soud totiž z principu upřednostňuje, aby obžalovaní byli souzeni ve své vlasti.

Janů proto nevylučuje, že by se soud mohl konat v Libyi, byť Mezinárodní trestní soud vydal na Muammara Kaddáfího, jeho syna a na další představitele už v červnu zatykač.

„Já si myslím, že to záleží na celkové situaci. Ale to, že už je zatykač a že už je na Mezinárodním trestním soudu v Haagu obžaloba, tak to jsou silné argumenty (pro proces před ICC). Na druhé straně to bude proces asi velice dlouhý a velice drahý, který budou platit členské státy toho soudu,“ poznamenala soudkyně Janů ve Světě o desáté.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme