Rada bezpečnosti jedná o návratu inspektorů do Iráku

Vedoucí zbrojních inspektorů OSN Hans Blix vypovídá před Radou bezpečnosti Organizace spojených národů. Měl by ji informovat o vídeňském jednání s iráckými činiteli, které skončilo dohodou o brzkém návratu inspektorů do země, a také o naplňování původních rezolucí, které Bagdád doposud odmítl respektovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans Blix | Foto: ČTK/EPA

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina, Radu zajímají detaily nové mise mezinárodních zbrojních inspektorů. Hans Blix by rád vyslal přípravný tým do Bagdádu během dvou týdnů. To se však nelíbí Američanům a Britům, kteří se mimo jiné obávají, že by se inspektoři mohli stát rukojmími v případě jejich vojenského zásahu proti režimu Saddáma Husajna.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Rada bezpečnosti o Iráku

Spojené státy zároveň trvají na nové rezoluci OSN k Iráku, která by například zajišťovala rychlý přístup do osmi iráckých prezidentských paláců a ozbrojený doprovod inspektorů.

Podle diplomatů v OSN Rada bezpečnosti na Blixovu zprávu nezareaguje jednotně, protože pět jejích členů s právem veta nepřekonalo vzájemné rozpory.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme