Rada bezpečnosti jednomyslně pro novou rezoluci k Iráku

Rada bezpečnosti OSN přijala novou rezoluci k Iráku. Světové společenství tak dalo najevo, že dává Saddámu Husajnovi poslední příležitost po dobrém vyhovět požadavkům OSN. Spojeným státům se podařilo přesvědčit všechny členy Rady, že smyslem jimi navrhované rezoluce není zahájit válku s Irákem, ale zbavit Bagdád zbraní hromadného ničení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Jen největší optimisté čekali, že mnohokrát upravovaný britsko-americký návrh na tvrdý postoj proti zbrojícímu Iráku bude přijat všemi patnácti členy - nejen bez veta stálých členů a dokonce s podporou a dokonce s podporou tak protiamericky naladěné země, jakou je Sýrie.

Velká podpora tvrdému přístupu k režimu Saddáma Husajna, která má zajistit odzbrojení Bagdádu, je výsledkem sedmitýdenních diplomatických konzultací. Hledaly se zejména formulace přijatelné pro všechny členy Rady bezpečnosti. Rusko a Francie se spokojily s ujištěním, že smyslem rezoluce není zahájit válku s Irákem a prosadily, že se o problémech bude v Radě bezpečnosti dále jednat.

Rusko považuje schválenou rezoluci za optimální. Okamžitě po jejím přijetí to prohlásil náměstek ministra zahraničí Jurij Fedotov. Dokument je podle něj za daných podmínek nejlepším řešením, které otevře cestu ke všeobecnému vyřešení situace kolem Iráku. Důležité je, že rezoluce byla přijata jednomyslně, zdůraznil náměstek šéfa ruské diplomacie.

Bagdád musí do sedmi dnů přijmout podmínky OSN a umožnit práci mezinárodních inspektorů a expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii vedených šéfem týmu Hansem Blixem. Inspektoři mají být bezpodmínečně vpuštěni na označená místa, kde bude po dobu inspekcí zaveden zvláštní režim. Na místě mohou být už do týdne a do dvou měsíců by měli OSN předložit první zprávu. Měsíc pak má Bagdád na to, aby se přiznal ke všem svým zbrojním programům.

Rezoluce Iráku připomíná, že je to poslední možnost navázat s OSN spolupráci. Američanům to však nesvazuje ruce k případné vojenské akci, kterou už posvětil Kongres. Prezident George Bush znovu zopakoval, že svět musí zajistit, aby rezoluce proti Iráku byla uplatněna a zbavit Irák chemických, biologických a jaderných zbraní.

K výzvám na adresu iráckého prezidenta Saddáma Husajna se hned po přijetí rezoluce připojil i britský premiér Tony Blair. Konflikt podle něj není nevyhnutelný, avšak odzbrojení nevyhnutelné je. "Plně spolupracujte a i přes strašlivá bezpráví, jež jste se často dopouštěl na jiných, my s vámi budeme jednat spravedlivě. Ale jestliže se vzepřete vůli Spojených národů, budete odzbrojen násilím," vzkázal iráckému vůdci Tony Blair. Vzdal také hold zručné diplomacii ministra zahraničí Jacka Strawa a jeho týmu, která podle něho přispěla k překonání mrtvého bodu v Radě bezpečnosti.

Petr Voldán, Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme