Rada bezpečnosti má hlasovat o bezletové zóně nad Libyí

Rada bezpečnosti OSN bude hlasovat nejen o vytvoření bezletové zóny nad Libyí, ale zřejmě i o širší rezoluci. Navrhovateli řešení jsou Británie, Francie a Libanon. Spojené státy nakonec plánu zřejmě taky dají zelenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání OSN v budově v New Yorku | Foto: Marcello Casal

Pokud dnes rada rezoluci schválí, začne platit ihned bezodkladně. K vzletům by se nejspíše využili letecké základny v Itálii. Diplomaté debaty o Libyi ukončili včera po několika hodinách jednání a dnes od 8 hodin newyorského času budou v přípravě dokumentu, o kterém by se mělo později hlasovat, pokračovat.

Američané zatím spíš váhali, ale poslední prohlášení americké velvyslankyně v OSN Susan Riceové jednoznačně vyhlášení bezletové zóny podporuje. Není ale jisté, jestli s tím budou souhlasit především Čína a Rusko. Ty zatím byly proti a v Radě bezpečnosti mohou rezoluci snadno vetovat.

Mezitím se v noci na čtvrtek čekali ostré boje o Benghází. Podle agentur byla ovšem nad posledním táborem povstalců vůči režimu Muammara Kaddáfího v Benghází klid. Armáda vyzvala tamní povstalce ke složení zbraní a uvolnění přístupu k muničním skladům. Kadáffího syn prohlásil, že vládní jednotky do 48 hodin ukončí boj s rebely.

Pavlína Nečásková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme