Rada bezpečnosti o irácké zprávě

Irácká deklarace obsahuje nesrovnalosti a vyvolává otazníky, které musí Bagdád zodpovědět. Jen tak může vyvrátit podezření, že stále ještě má zakázaný zbrojní arzenál. Takové je stanovisko šéfa zbrojních inspektorů Hanse Blixe, které předložil Radě bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan s Hansem Blixem | Foto: Jan Vytopil

Rada bezpečnosti jedná za zavřenými dveřmi. Kromě Blixe však pochybnosti o úplnosti zprávy vyjádřili i velvyslanci Spojených států, Velké Británie a Francie.

Experty zajímá především odpověď na otázky, kolik antraxu Irák vyprodukoval a jestli ho opravdu zlikvidoval, kde je 550 dělostřeleckých granátů naplněných yperitem, proč se nikde nenašly zbytky bojových hlavic 50 raket dlouhého doletu, co se stalo s nervovým plynem známým jako Weigh, s botulinem, ricinem a podobně.

Irácká zpráva je zjevným porušením povinností Bagdádu. Řekl to americký velvyslanec při OSN John Negroponte. Irák tak podle něj ztratil poslední příležitost splnit své povinnosti v otázce odzbrojení. Irácký zástupce v OSN odmítl, že by ve zprávě byly nedostatky a obvinil Spojené státy, že využívají jakékoli záminky, aby svrhly prezidenta Saddáma Husajna. Irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán dnes řekl, že Irák je připraven poskytnout ke své zprávě všechna potřebná upřesnění.

Syrští diplomaté oznámili, že se zasedání nezúčastní na protest proti tomu, že Sýrie dostala k posouzení jen cenzurovanou verzi irácké zprávy. Kompletní deklaraci dostali jen stálí členové Rady bezpečnosti.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme