Rada bezpečnosti odsoudila syrskou vládu za masakr civilistů v Húlá

Rada bezpečnosti OSN na mimořádném zasedání ke krizi v Sýrii odsoudila tamní vládu za použití těžkých zbraní ve městě Húlá, kde došlo v noci na sobotu k masakru civilistů. Pozorovatelé OSN, kteří mají v Sýrii dohlížet na příměří mezi režimem a povstalci, potvrdili po přezkoumání munice použití těžkého dělostřelectva a tanků při útoku na obytné části Húlá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti syrskému režimu v Chicagu

Demonstrace proti syrskému režimu v Chicagu | Zdroj: Reuters

Zodpovědnost za smrt asi 116 lidí včetně mnoha dětí po tomto zjištění padá s velkou pravděpodobností na vládu prezidenta Asada.

Ta ovšem vinu popírá a z krveprolití obviňuje opozici, kterou označuje za teroristy napojené na Al-Káidu. Společně s Ruskem Sýrie tvrdí, že šlo o útok povstalců.

Vlastní verzi masakru představil v sídle OSN tamní představitel syrského režimu Bašár Džaffarí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v poledních Ozvěnách dne

„Po pátečních poledních modlitbách se shromáždily dvě až tři stovky ozbrojenců na několika místech v Húlá. Přijeli tam v pick-upech vybavených protitankovými střelami, minomety a kulomety, to vše v podobném stylu, jaký jsme viděli u libyjských rebelů před několika měsíci. Následně se tyto skupiny srotily a začaly útočit na bezpečnostní jednotky v oblasti. Bitva trvala několik hodin. Poté se jejich agrese obrátila proti civilistům. Nezdráhali se přitom podpálit domy, sklad obilí a nemocnici.“

Britský velvyslanec při OSN Mark Grant označil stanovisko syrského režimu za lživé. Vládní tanky podle něj byly v Húlá nesporně přítomné, navzdory trvajícímu příměří, které armádu zavazuje k jejich stažení.

Írán poprvé přiznal, že se jeho ozbrojené složky zapojily do syrského konfliktu

Číst článek

„Rada bezpečnosti jasně deklarovala prostřednictvím rezolucí, že neexistuje ospravedlnění pro použití těžkých zbraní a tanků proti civilistům. Tyto zbraně a tanky měly být zpátky na základnách už před několika měsíci,“ uvedl Grant.

Co se týče masakru dětí v Húle, tak RB OSN vinu nikomu nepřipsala. Událost odsoudila, ale nikoho z ní neobvinila. Rusko poukazuje na to, že v konfliktu může vystupovat i nějaká třetí síla, která ho chce rozdmýchat a vtáhnout do něj západní intervenční jednotky.

Rusko zůstává na straně Asada

Podle ruských diplomatů je masakr v syrském městě Húlá „odsouzeníhodným činem“, Moskva je ale skeptická vůči obviněním na adresu syrského režimu, který - jak jsou přesvědčeny arabské i západní vlády - má zabíjení civilistů na svědomí.

Rusko zůstává dál pevným spojencem režimu Bašára Asada, kterého podporuje zbrojními dodávkami i na diplomatické úrovni v Radě bezpečnosti. Za většinu násilností v Sýrii jsou podle názoru Ruska zodpovědní oponenti syrské vlády.

Mezinárodní tlak na Sýrii po víkendovém masakru v Húle sílí

Číst článek


Rada bezpečnosti odsoudila syrskou vládu za masakr civilistů ve městě Húlá

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Jan Prokeš, Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme