Rada bezpečnosti odsoudila vyslání severokorejské rakety do vesmíru

Rada bezpečnosti OSN odsoudila Severní Koreu za vypuštění rakety, která vynesla na oběžnou dráhu satelit. Zatímco KLDR trvá na tom, že na to má legitimní právo, podle Rady bezpečnosti tím porušila dvě rezoluce, které jí vypuštění takového typu rakety zakazují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KLDR vypustila do vesmíru raketu dlouhého doletu | Zdroj: ČTK

Pro severní Koreu jako členskou zemi OSN jsou totiž rezoluce Rady bezpečnosti závazné.

"Prohlášení, které jsme vydali, je jedno z nejrychlejších, co pamatuji, možná úplně nejrychlejší a také nejdůraznější,“ řekla americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání Rady bezpečnosti OSN mluvil ve Stalo se dnes zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

KLDR raketu dlouhého doletu oficiálně odpálila proto, aby dopravila na oběžnou dráhu satelit. Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea a další státy to ale označily za provokaci; chápou to jako jasnou zkoušku rakety.

I Rusko a Čína jako stálí členové Rady bezpečnosti nezpochybňují, že jde ze strany severní Koreje o porušení rezolucí, a proto bylo prohlášení Rady přijato po docela krátkém jednání bez velkých rozepří.

Sankce stále ve hře

Rada bezpečnosti teď pokračuje v projednávání toho, jak na vypuštění severokorejské rakety reagovat. Jednou z možností je rozšíření stávajících sankcí proti severokorejskému režimu.

Washington už dal najevo, že chce novou rezoluci, která nejenže severní Koreu odsoudí, ale navíc vyhlásí i určité sankce. Podle mluvčího Bílého domu si USA chtějí nejdříve počkat, jak dopadne jednání v OSN, a potom se možná rozhodnou i pro sankce jednostranné.

Ty by se mohly – podobně jako v případě Íránu – týkat vysokých představitelů severokorejské vlády a jejich možnosti cestovat.

„Ale popravdě řečeno, severní Korea je už nyní izolovaná, je těžké si představit, že ji nějaké nové sankce nějak citelně postihnou,“ poznamenal zpravodaj Českého rozhlasu v New Yorku.

Nicméně západní státy dávají najevo, že poslední krok Pchjongjangu nemohou nechat bez odezvy. Dnešní postoj Ruska a Číny dává naději, že by rezoluce mohla projít bez vážnějších neshod možná už v tomto týdnu.

KLDR odpálila raketu - ilustrační mapka oblasti | Foto: ČTK

Jitka Malá, Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme