Rada bezpečnosti OSN bude jednat o budoucnosti Kosova

Rada bezpečnosti OSN má dnes jednat o provincii Kosovo. Hlavní otázkou zůstává, do jaké míry bude oblast nezávislá na Srbsku. Jednání o konečném statutu Kosova mají začít do konce tohoto roku. Srbská politická reprezentace trvá na tom, že Kosovo nemůže být nezávislé. V Bělehradě se objevují také plakáty s nápisy "Není Srbska bez Kosova."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo OSN v New Yorku

Sídlo OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Premiér Vojislav Koštunica oficiálně prohlásil, že z vládní pozice neustoupí ani o milimetr. Evropská unie podle agentury Beta nechce, aby jednání o statutu byla delší než devět měsíců. Srbsko se může po jejich skončení rozhodně stát garantem autonomie srbských obyvatel Kosova.

Nezávislost nikdo otevřeně nepředpovídá. Členem rady je ale například Velká Británie, která nezávislost podporuje. Dosud je platná rezoluce, která garantuje územní integritu Srbska a Černé hory.

Síly NATO by podle slov představitele Evropské unie Javiera Solany měly v Kosovu i do budoucna zůstat, ať už bude jeho konečný status jakýkoliv.

Marie Matúšů, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme