Rada bezpečnosti OSN je rozdělená v otázce sankcí vůči Severní Koreji

Členské země Rady bezpečnosti OSN se zatím neshodly na tom, jak potrestat Severní Koreu kvůli jejímu údajnému jadernému testu. Diplomaté projednávají třináctibodový návrh Spojených států, který v případě porušení sankcí ze strany KLDR předpokládá možné použití vojenské síly proti režimu v Pchjongjangu. Členské státy jsou zajedno v nutnosti rychlého přijetí opatření vůči Pchjongjangu, Rusko a tradiční spojenec Severní Koreje, Čína, se ale staví proti použití vojenské síly. Sankce podporuje také Japonsko, kde vyvolaly obavy nové otřesy zachycené seismology. Spekulace, že otřesy způsobil druhý jaderný test Severní Koreje, se ale nepotvrdily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Přírodní zemětřesení nedaleko japonského ostrova Honšú vyvolalo v Japonsku obavy z dalšího možného jaderného pokusu Severní Koreje. Zpráva rozhlasové stanice NHK, která se opírala o utajený vládní zdroj, hovořila o podezřelých otřesech země na Korejském poloostrově. Ke spekulacím přispěl i japonský ministr zahraničí Taro Aso, který prohlásil, že podle nepotvrzených informací mohla Severní Korea provést už druhý test. To ale krátce nato vyloučil premiér Šinzó Abe. Experti i zpravodajské služby přesto situaci monitorují a snaží se zjistit co nejvíce podrobností o dnešních otřesech.

Severokorejští ani američtí seismologové ale žádný otřes v severní části poloostrova nezaznamenali. Americká administrativa zpochybnila závěry japonského rozhlasu. Geologický institut Spojených států naměřil krátce před půlnocí záchvěvy půdy o síle 5,8 stupně Richterovy škály v severní části Japonska a podle měření byly otřesy přírodního původu, které neměly s jadernými ambicemi Pchjongjangu nic společného.

Právě Japonsko žádá co nejpřísnější sankce vůči režimu Kim Čong-ila. Proti němu se postavila i Čína, která souhlasí s určitými, dosud nespecifikovanými sankcemi, odmítá ovšem rezoluci umožňující použití síly proti Severní Koreji. K hlasování RB OSN o Severní Koreji by mohlo dojít už v pátek. Pro přísné sankce jsou ale zatím jen tři země s právem veta, Spojené státy, Velká Británie a Francie.

Nedostatek informací o testu vyvolává spekulace o jeho úspěšnosti

Nedostatek informací o pondělním severokorejském jaderném testu vyvolal pochyby o tom, zda vůbec, popřípadě v jaké síle, se uskutečnil. Někteří odborníci tvrdí, že explozi mohly způsobit i tradiční výbušniny. Americké zpravodajské služby dospěly k závěru, že pondělní pokusný jaderný výbuch v Severní Koreji nemusel být zcela úspěšný. Americkým médiím to potvrdili představitelé administrativy prezidenta Bushe.

Američtí experti vycházejí z toho, že podle měření byl podzemní výbuch v Severní Koreji relativně slabý. Sami představitelé komunistického režimu informovali Čínu, že exploze má sílu 4 kilotun trinitrotoluenu. První jaderné pokusy Indie a Pákistánu ale měly sílu asi 15 kilotun a více. Podle amerických představitelů nejspíš nebyl oznámený severokorejský jaderný pokus úplně úspěšný.

Robert Mikoláš, Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme