Rada bezpečnosti OSN jedná o bezletové zóně nad Libyí

V zákulisí mezinárodní scény se vyjednává o tom, jaké šance má britsko-francouzský návrh na zavedení bezletové zóny nad Libyí v Radě bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye protesty Ras Lanuf | Zdroj: ČTK

Ačkoliv má tento krok podporu Ligy arabských států, zástupci G8, bezletovou zónu odmítli, protože se podle nich prakticky rovná vyhlášení války.

Podle bezpečnostního a vojenského analytika Lukáše Visingra je možné, že by se v případě vyhlášení bezletové zóny mohla situace obrátit ve prospěch povstalců:

"Na druhou stranu je nutné upozornit, že kromě letectva má Kaddáfí i silné dělostřelectvo, které by samozřejmě bezletová zóna neovlivnila. To znamená: aby bylo opravdu možné podpořit účinně povstalce, tak kromě bezletové zóny by byly vhodné i nějaké selektivní údery proti Kaddáfího jednotkám, což navrhuje třeba Francie."

Přehrát

00:00 / 00:00

S bezpečnostním expertem Lukášem Visingrem hovořil na Radiu Česko Tomáš Pavlíček

Francouzský velvyslanec v OSN Gerard Araud nicméně včera prohlásil: „Nic jiného než vznik bezletových zón neprosazujeme.“

Kaddáfí ovšem disponuje také vrtulníky a další technikou, kterou by mohl využít i v případě vyhlášení bezletové zóny. Jedinou jistotou by podle Visingera byla intervence pozemních jednotek. O této možnosti ale západní mocnosti neuvažují.

Zatímco se na diplomatických fórech debatuje, Kaddáfího síly získávají v terénu nad povstalci čím dál větší převahu. Po masivním bombardování a náletech do jejich rukou padla další dvě strategická města na východě, Adžedábíje a ropný přístav Briga.

"Kaddáfího jednotky mají skutečně jasnou převahu při postupu pouští, protože disponují mnohem větším počtem obrněných vozidel, dělostřelectvem a letectvem. Ale jakmile dojde na dobývání některého z těch měst, tak to trvá velice dlouho," zpochybnil snadnou cestu Kaddáfího k vítězství Visinger. A dodal:

"Můžeme si všimnout, že u některých těch měst v podstatě pořád ještě nejsme s jistotou schopni říci, kdo je vlastně ovládá, protože nadvláda nad městy se neustále přesouvá tam a zpátky."

Tomáš Pavlíček, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme