Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci o Iráku

Rada bezpečnosti OSN v New Yorku jednomyslně schválila rezoluci, která určuje harmonogram předávání suverenity v Iráku a stanoví, že zahraniční jednotky zůstanou v zemi nejpozději do ledna 2006. Pro rezoluci, která podporuje předání suverenity prozatímní vládě 14 měsíců po invazi do Iráku a po pádu režimu Saddáma Husajna, hlasovalo všech 15 členů rady. Pro byly i Francie, Německo, Rusko a Čína, které patřily k hlavním odpůrcům irácké války a měly výhrady i k předcházejícím třem návrhům této rezoluce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Rezoluce, kterou předložily Spojené státy a Británie, stanoví, že do ledna příštího roku budou uspořádány v Iráku volby a že zahraniční jednotky zůstanou v zemi nejpozději do ledna 2006, kdy se moci ujme stálá irácká vláda. Prozatímní kabinet však má právo požádat Radu bezpečnosti o změnu tohoto mandátu i dříve. Rezoluce také posiluje suverenitu Iráku, potvrzuje například plnou kontrolu Bagdádu nad finančními a přírodními zdroji.

Schválení rezoluce o Iráku přivítali účastníci summitu G8 na východoamerickém ostrově Sea Island. Britský premiér Tonny Blair vyzval ke sjednocení v naplňování vize moderního Iráku. Prezident Bush označil schválení dokumentu za velké vítězství pro Irácký lid.

Američané společně s Brity vyjádřili, jako předkladatelé uspokojení nad tím, že i když to tak zpočátku nevypadalo, našli členové Rady ve věci Iráku shodu. Německý kancléř Gerhard Schröder řekl, že je rezoluce dobrým základem pro posílení stability a ruský prezident Putin dodal, že je to bez přehánění velký krok kupředu.

Seznam otevřených otázek kolem budoucnosti Iráku ale vyčerpán není, mezi nejpalčivější záležitosti patří odpuštění velké části starých iráckých dluhů, které dosahují 120 miliard dolarů.

"Rezoluce o Iráku obsahuje i dvě principiální podmínky, na kterých trvalo Rusko." Prohlášení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova je jednou z řady reakcí Moskvy na jednohlasné přijetí dokumentu o budoucnosti Iráku. Moskva se ale nechystá k účasti v mezinárodních mírových silách pro Irák.

I když nová rezoluce stanovuje podmínky pro další setrvání mezinárodních jednotek v Iráku a ty vedle podřízenosti velení Spojených států budou muset pravidelně skládat účty přinejmenším jednou za čtvrt roku RB OSN, přesto Moskva neuvažuje o nasazeních svých vojáků do kontingentu.

Konstatování doplnil náměstek ministra zahraničí Jurij Fedotov informací, že se Moskva chce podílet na obnově Iráku, ale k tomu je podle něj nezbytné stabilizovat situaci v zemi. Spokojenost s obsahem nového dokumentu RB OSN o Iráku vyslovil dnes i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Moskva podle něj trvala na dvou podmínkách - na legitimnosti nové vlády v očích samotných Iráčanů a na tom, aby počínání světového společenství v Iráku odpovídalo požadavkům suverénní irácké vlády.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme