‚Znamení jednoty a odhodlání Rady by mělo velký význam v nynější době úzkosti,‘ prohlásil šéf OSN

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby projevila jednotu tváří v tvář pandemii infekčního onemocnění covid-19. Ve hře je podle něj smysl samotné OSN, uvedla agentura AFP. Rada bezpečnosti se ve čtvrtek sešla k vůbec prvnímu projednání současné situace kolem koronavirové pandemie a dosud neschválila žádnou rezoluci týkající se koronaviru.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN António Guterres | Foto: Ritzau Scanpix/Ida Marie Odgaard | Zdroj: Reuters

Podle diplomatů by za neshodami mohly stát především neshody USA a Číny. Té vadí například to, že prezident Donald Trump opakovaně hovořil o „čínském viru“.

Ministři financí států Evropské unie se jen částečně shodli na plánu pro oživení ekonomik

Číst článek

„Znamení jednoty a odhodlání Rady by mělo velký význam v nynější době úzkosti,“ řekl Guterres na schůzi Rady bezpečnosti. „Zapojení Rady bezpečnosti bude rozhodující pro zmírnění důsledků pandemie covidu-19 na mír a bezpečnost,“ prohlásil dále Guterres před 15 členy orgánu.

Během zasedání, pořádaného formou neformální videokonference, několik velvyslanců komentovalo postoje svých zemí na twitteru. Například německý zástupce konstatoval, že „pandemie je otázkou bezpečnosti a světového míru“. Naopak země jako Rusko, Čína a Jihoafrická republika soudí, že otázkami zdraví by se Rada bezpečnosti zabývat neměla.

Guterres podle agentury DPA rovněž varoval před rostoucím nebezpečím budoucích útoků bioteroristů s cílem vyvolat pandemii podobnou té současné. „Slabiny a nedostatečná připravenost, které tato pandemie odhalila, dávají představu o tom, jak by mohl vypadat bioteroristický útok - a možná zvyšují jeho riziko,“ varoval Guterres.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme