Rada bezpečnosti OSN odsoudila 'teroristický útok' v Damašku

Rada bezpečnosti OSN odsoudila teroristický útok, při kterém včera v syrském Damašku zahynulo více než 50 lidí. Šlo o zatím největší masakr od počátku protivládní revolty loni na jaře. Dvě bomby explodovaly u objektu syrské bezpečnosti. Damašek útok připisuje opozičním teroristům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na místo výbuchu náloží v Damašku | Zdroj: ČTK

Rada bezpečnosti výslovně odsoudila „teroristický útok". V jeho výkladu se ale světové mocnosti dál rozcházejí.

Američtí činitelé podle deníku Washington Post i tentokrát připisují vinu syrskému prezidentovi Asadovi, protože prý nedodržováním příměří nechal situaci dojít tak daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění v Sýrii informoval ve Světě o osmé zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Ruský ministr zahraničí Lavrov naopak prohlásil, že krizi cíleně vyhrocují některé země.

Útok podle úřadů zabil 55 lidí a skoro 400 dalších zranil. Syrská televize vysílala hrozivé záběry obětí, jako například zlaté náramky visící z ohořelého zápěstí mrtvé ženy.

K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, distancují se od něj jak syrská vláda, tak opozice. Ta tvrdí, že režim sám vraždil své civilisty s cílem poškodit opoziční hnutí, které požaduje svržení prezidenta Asada.

Syrské úřady naopak připisují útok rebelům i okolním státům. Syrský velvyslanec v Radě bezpečnosti argumentoval například tím, že byla v zemi zadržena řada cizinců operujících na straně ozbrojených rebelů.

Sýrie také mluví o tom, že opozice dostává zbraně ze zahraničí, přímou spojitost těchto faktů se včerejším masakrem ale nikdo neprokázal.

Včerejší incident byl co do počtu obětí výjimečný, není však zdaleka prvním podobným útokem. Velká část z nich se odehrála v blízkosti některého objektu syrské bezpečnosti.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme