Rada bezpečnosti OSN odsoudila zkoušku severokorejské vodíkové bomby

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně odsoudila zkoušku vodíkové bomby, kterou ohlásila KLDR. Proti Severní Koreji se zavázala připravit sankční kroky. Podle Bílého domu ale první analýzy neodpovídají tvrzení Pchjongjangu, že úspěšně otestoval vodíkovou bombu. Seismologové nicméně zaznamenali otřes nedaleko místa, kde severokorejský režim prováděl jaderný test naposledy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Pan Ki Moon označil kroky Pchjongjangu za destabilizující

Generální tajemník OSN Pan Ki Moon označil kroky Pchjongjangu za destabilizující | Zdroj: Reuters

Severokorejský režim po dnešní zkoušce oznámil, že bude kvůli agresivnímu postoji USA pokračovat v posilování svého jaderného programu. Země ale slíbila jednat zodpovědně, svůj jaderný arzenál prý použije pouze k sebeobraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Část odborníků pochybuje, že Pchjongjang skutečně testoval vodíkovou bombu. Mluvil o tom komentátor ČRo Milan Slezák a koreanista Tomáš Horák z Ústavu dálného východu FF UK

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti se sešla na žádost USA a Japonska.

Několik západních diplomatů již předem uvedlo, že pokud se tvrzení severokorejského režimu o úspěšném testu potvrdí, Spojené státy, Japonsko i evropské země by usilovaly o zpřísnění současných sankcí OSN vůči KLDR, které RB OSN na Severní Koreu uvalila po prvním jaderném testu v roce 2006.

Vše ale bude záležet na tom, jak rychle se podaří informace ověřit, což vzhledem k povaze severokorejského režimu není jednoduché.

Bude také záležet na postoji Číny, která má v Radě právo veta. Washington o věci již jedná s Pekingem. Vztahy mezi KLDR a Čínou nejsou podle koreanisty Tomáše Horáka v posledních letech ideální:

“Jedním se zamýšlených efektů jaderné zkoušky určitě bylo, že KLDR dala najevo, že si bude dělat, co uzná za vhodné. Čína totiž v minulosti odsuzovala severokorejský jaderný program a není v jejím zájmu, aby byla Severní Korea vyzbrojena jadernými zbraněmi.“

Podle Pan Ki-muna severokorejský jaderný test, už čtvrtý od roku 2006, porušuje hned několik rezolucí Rady bezpečnosti i mezinárodní pravidla.

Pan Ki-mun varoval před ohrožením bezpečnosti v celém regionu a dalším podrýváním úsilí o zastavení jaderného zbrojení.

Vodíková puma by zvýšila útočný potenciál KLDR, shodují se experti

Číst článek

Severokorejský režim ostře odsoudili i američtí představitelé. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan označil test za provokaci. O možné reakci zatím odmítl spekulovat.

Americká vláda se podle zdrojů z administrativy zatím k tvrzení Pchjongjangu o úspěšném pokusu staví skepticky.

O údajném testu severokorejské vodíkové bomby jednali po telefonu i vysocí diplomaté Ruska a Jižní Koreje. Shodli se, že vývoj severokorejského jaderného potenciálu je porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Konstatovali, že růst napětí v severovýchodní Asii je nepřípustný.

Zprávy ze Severní Koreje silně znepokojily také ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten nařídil vyhodnotit údaje z monitorovacích stanic, včetně seismologických.

Stanice v Přímořském kraji na ruském Dálném východě zvýšenou radiaci nezaznamenaly, a to i díky tomu, že převažující větry teď vanou směrem na korejský poloostrov.

Severni Korea (KLDR) - jaderný program | Foto: Český rozhlas

KLDR oznámila úspěšný test vodíkové pumy. Ověření potrvá několik dní

Číst článek

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme