Rada bezpečnosti OSN ostře odsoudila zajetí rukojmích islamisty v Alžírsku
Rada bezpečnosti OSN ostře odsoudila zajetí rukojmích islámskými radikály v Alžírsku. Jde podle ní o teroristický čin a jeho pachatelé musí být potrestáni. Rada vyzvala všechny státy k podpoře alžírské vlády. Islamisté nadále drží v nesvobodě na 30 lidí.
Útočníci se ve středu zmocnili podniku na zpracování plynu.
V té době bylo v komplexu zhruba 650 lidí. Většinu z nich už alžírská armáda vysvobodila, v rukou únosců zůstává okolo 30 rukojmích, včetně několika cizinců. Nejméně 12 lidí také během záchranné akce zemřelo.
Dnes se poblíž místa, kde teroristé zajali a drželi několik set rukojmích, objevilo po zásahu alžírské armády 15 spálených těl. Zatím není jasné, komu patří, ani jak tito lidé zemřeli.
Na svobodu se naopak dnes dostalo dalších 18 rukojmí alžírských radikálů - dva Norové, dva Američané, Němci a Portugalec. Pocit úlevy neskrývali v alžírské televizi například i osvobození britští dělníci, podle kterých alžírská armáda odvedla dobrou práci. Alžířané si ale za svou akci vysloužili kvůli civilním obětem i mezinárodní kritiku.
Vysvětlení žádali například Britové, Japonci i Američané, kteří jsou s alžírskými úřady v neustálém kontaktu. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová sice ozbrojence označila za teroristy, na druhé straně ale alžírské úřady žádá, aby udělaly vše pro ochranu rukojmích.
Jsou totiž mezi nimi i Američané, které chějí únosci vyměnit za dva radikální islamisty držené v americkém vězení. Útok teroristů napojených na Al-Káidu má být ale i odvetou za alžírskou podporu francouzské intervence v Mali.
Právě kvůli situaci v Mali se dnes na Pobřeží slonoviny koná mimořádný summit západoafrického sdružení ECOWAS. Země v Abidžanu domlouvají, jakým způsobem do Mali pošlou až pět a půl tisíce vlastních vojáků.
Francie má v Mali už dva tisíce vojáků. V případě potřeby může do země nakonec přijet ještě o 500 mužů víc. Paříž do Mali poslala první jednotky před týdnem na žádost tamní vlády poté, co islamističní rebelové začali z jimi ovládané severní poloviny země postupovat dál na jih na hlavní město Bamako.