Pákistán se obrátil na OSN kvůli krokům Indie v Kašmíru. Indie prý směřuje ke ‚genocidě‘
Pákistán v úterý vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby se sešla kvůli nedávnému rozhodnutí Indie odebrat zvláštní status státu Džammú a Kašmír, informovala agentura Reuters. Obyvatelům indické části Kašmíru podle agentury AP po devět dnů trvajícím zákazu vycházení docházejí potraviny a další základní potřeby.
„Pákistán nebude podněcovat konflikt. Ale Indie by si neměla plést naši zdrženlivost se slabostí,“ napsal šéf pákistánské diplomacie Šáh Mahmúd Kureší v dopise Radě bezpečnosti.
Minulý týden získal pro svůj návrh podporu Číny, která je v Radě bezpečnosti stálým členem. Indii Kureší obvinil z toho, že její kroky ohledně Kašmíru směřují ke „genocidě“.
Pákistán se chce kvůli Kašmíru obrátit na Radu bezpečnosti OSN. Má plnou podporu Číny
Číst článek
Krokem Dillí z 5. srpna přišel region mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy.
Od odebrání zvláštního statusu platí takřka úplný zákaz vycházení, obchody jsou až na výjimky zavřené zavřené, oblast je odříznuta od internetu a indičtí vojáci a zátarasy jsou v kašmírském údolí doslova všudypřítomné. Indický premiér Naréndra Módí prohlásil, že bezpečnostní opatření se budou uvolňovat postupně.
Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Na tento region si činí nárok Dillí i Islámábád, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 000 obětí.