Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci o Blízkém východě

Dosud k nejostřejší kritice Izraele přistoupil v New Yorku generální tajemník Organizace spojených národů Kofi Annan. Šéf světové organizace apeloval na obě strany izraelsko-palestinského konfliktu, aby ukončily násilí proti civilistům. Rada bezpečnosti OSN přijala v noci na středu rezoluci o Blízkém východě, ve které podpořila myšlenku samostatného palestinského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: OSN

Kofi Annan na otevřeném zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval Izrael k ukončení podle jeho slov nelegální okupaci území obsazeného ve válce v roce 1967. Zároveň apeloval na Izraelce, aby okamžitě zastavili bombardování civilních oblastí, zabíjení, používání neúměrně smrtonosné síly, demolice a každodenní ponižování obyčejných Palestinců.

Podle Annana postup Izraele pouze podkopává jeho mezinárodní postavení a ještě prohlubuje zoufalství, nenávist a extremismus mezi Palestinci. Generální tajemník OSN zároveň vyzval Palestince k zastavení veškerých teroristických činů včetně "morálně odporných" sebevražedných útoků na izraelské civilisty.

V rezoluci je poprvé nastíněna vize oblasti, kde budou vedle sebe žít Izrael a Palestina v rámci uznaných a bezpečných hranic. Pro dokument hlasovalo čtrnáct států, Sýrie se zdržela hlasování. Je to první rezoluce o Blízkém východě, která byla schválena Radou bezpečnosti od října 2000, a první v nedávné historii této neklidné oblasti, kterou navrhly USA.

Spojné státy, blízký spojenec Izraele, v minulosti většinou používaly hrozby veta na zablokování rezolucí předkládaných arabskými státy. Zdůrazňovaly, že řešení musí přijít od stran konfliktu a musí být přijatelné pro obě strany.

Izrael a palestinská samospráva rezoluci Rady bezpečnosti vítají. Tajemník palestinské vlády Ahmad Abdar Rahmán ji označil za pokrok a povzbuzení palestinského boje. Izraelský ministr zahraničí Šimon Peres ocenil hlavně pasáž, která se zmiňuje o okamžitém ukončení teroristických akcí a podněcování k násilí.

Izraelská armáda mezitím stupňuje operace v palestinském autonomním městě Ramalláh. Časně ráno tam při střetech přišlo o život pět Palestinců. V ulicích města a přilehlého uprchlického tábora je 150 obrněných vozů a tanků, které demolují silnice a automobily. Vojáci prohledávají domy a pátrají po teroristech a nelegálně držených zbraních. Přestřelky ve městě si vyžádaly první oběť také v řadách novinářů - izraelské palbě podlehl italský fotograf Raffael Ciriello.

Podle šéfa izraelské diplomacie Šimona Perese může vojenská kampaň proti Palestincům ohrozit úspěch mise amerického koordinátora pro Blízký východ Anthonyho Zinniho. Emisar je v oblasti očekáván zítra.

Olga Krupauerová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme