Rada bezpečnosti OSN pro ultimátum vůči Iráku

Pět stálých členů Rady bezpečnosti se v New Yorku dohodlo, že je třeba stanovit Iráku termín, do kdy musí umožnit návrat zbrojních inspektorů OSN na svém území. Sdělil to britský ministr zahraničí Jack Straw. Rozhodnutí je dalším signálem o tom, že země Rady bezpečnosti vnímají nebezpečí, o kterých mluvil ve svém projevu George Bush.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Rada bezpečnosti, orgán, který primárně odpovídá v OSN za udržení míru a bezpečnosti, jedná o americkém návrhu na schválení nové rezoluce k Iráku, která by stanovila termíny a podmínky návratu zbrojních inspektorů a dala zelenou vojenskému řešení pokud se Irák nepodřídí.

Prezident Bush pochybuje, že se Irák podřídí požadavkům světového společenství. Doufá, že OSN zvýší tlak na Bagdád a požaduje, aby byly stanoveny termíny do kdy se má vůli OSN podřídit. Podle ministra zahraničí Colina Powella nepřišel Bush do OSN aby vyhlásil válku, ale aby přesvědčil mezinárodní komunitu o tom, že Irák nespolupracuje s Radou bezpečnosti, neplní rezoluce OSN a spojil se s terorem. Powell řekl, že není čas Saddáma Husajna nechat dál kráčet stejnou cestou jako dosud.

Irácký vicepremiér Tárik Azíz dnes bezpodmínečný návrat zbrojních inspektorů OSN do své země odmítl. Podle CNN irácká vláda požaduje výměnou za návrat komise OSN záruky, že ihned po inspekci budou odvolány mezinárodní sankce proti Iráku. Podle Washingtonu svědčí odmítání návratu inspektorů OSN Bgdádem o tom, že Irák má co skrývat.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme