Rada bezpečnosti OSN projedná súdanské referendum o nezávislosti jihu

Rada bezpečnosti OSN dnes projedná lednové referendum v Súdánu, ve kterém mají obyvatelé jižního Súdánu hlasovat pro nezávislost na severu. Konání referenda je zakotveno v mírových smlouvách z roku 2006, které ukončily druhou občanskou válku v Súdánu. Od té doby má jižní Súdán samostatnou administrativu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chartúm

Chartúm | Foto: Jiří Hošek

Jižní Súdán, který tvoří celkem 10 regionů a žije tam asi 7 a půl miliónu lidí (přesně se to kvůli válkám a uprchlíkům neví), se stane nezávislým státem, pokud účast v referendu bude více než 60 procent a pro nezávislost se vysloví nadpoloviční většina hlasujících.

Jak na Rádiu Česko uvedl afrikanista Vladimír Klíma, je velmi pravděpodobné, že referendum o jeho nezávislosti v lednu 2011 proběhne. „Už probíhají registrace voličů a určitý zájem o to je i na severu, i když nyní je řada muslimů na pouti do Mekky. Ale je to určitě převratná událost u země, která má největší rozlohu na kontinentu,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti Súdánu jsme na Rádiu Česko hovořili s afrikanistou Vladimírem Klímou.

Někteří pozorovatelé se obávají, že vláda na severu země kvůli odtržení jižní části, která je bohatá na ropu, rozpoutá konflikt. Klíma v této souvislosti připomněl, že nepřátelství mezi muslimským severem Súdánu obývaným převážně Araby a černošským jihem, který je křesťansko-animistický, je historicky dané a vyhrocené.

„V Africe je představa, že Arabové byli otrokáři, kteří vykořisťovali práci černochů. Takže emancipační snahy v Africe nesměřovaly jenom proti bělošskému kolonialismu, ale také vůči arabskému vykořisťování,“ přiblížil. „Takže tato dělení, kde jsou složité etnické vztahy, mají někdy krvavé následky,“ přiblížil.

Rozdělení Súdánu není vnitřní záležitostí

Dodal zároveň, že rozdělení Súdánu, ke kterému podle něj nakonec dojde, není čistě vnitrosúdánskou záležitostí, jak často tvrdila vláda v Chartúmu a prezident Al-Bašír, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač. Monitorování celého procesu zahraničními pozorovateli a zahraniční pomoc je tady podle něj nezbytná.

„Na druhou stranu je zcela jisté, že v Súdánu sílí vliv Číny, která si snaží pro sebe rezervovat mnoho nerostných zdrojů a skutečností také je, že Číňané nemají tendenci vybízet africké vlády k většímu respektu vůči lidským právům,“ přiblížil.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme