Rada bezpečnosti OSN projednává izraelský zásah proti konvoji

V Radě bezpečnosti OSN začala debata o pondělním krvavém incidentu ve Středozemním moři. Izraelská komanda v mezinárodních vodách zadržela humanitární flotilu plující do palestinské Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský armádní člun | Zdroj: ČTK

Při zásahu Izraelci postříleli nejméně devět civilistů z Turecka. Izrael své vojáky hájí, že jednali v sebeobraně, protože při obsazování lodí je pasažéři brutálně napadli. Na půdě OSN ale zatím zaznívá na adresu Izraele spíš kritika.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu označil izraelskou akci za „pirátství". Řada zemí žádá přísné odsouzení židovského státu. Mluví se také o samotné blokádě Gazy. S výjimkou Spojených států už prý všichni stálí členové Rady bezpečnosti vyzvaly k jejímu ukončení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček o projednávání incidentu Radou bezpečnosti OSN

Izraelský postup hájil v OSN zástupce velvyslankyně Daniel Karmon. Vojáci prý měli právo lodě zastavit, protože námořní blokáda je legitimní prostředek. Karmon také tvrdil, že aktivisté mohli předat vezenou humanitární pomoc Izraeli, aby ji do Gazy dopravil po zemi.

V minulosti Izrael předávání podobných zásilek odmítal. Do Gazy sice pouští humanitární pomoc, podle OSN je to ale jen asi čtvrtina skutečných potřeb.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme