Česko se nezúčastnilo jednání Rady bezpečnosti svolané Ruskem. ‚Jste zbabělí,‘ vzkazuje diplomat

Ze zbabělosti a malomyslnosti obvinil zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij Českou republiku, která se odmítla zúčastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) svolaného Ruskem kvůli sobotnímu ostřelování ruského Bělgorodu.

New York (Aktualizováno: 8:27 31. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva z ostřelování viní ukrajinskou armádu a po Praze žádala, aby se jednání RB OSN zúčastnil její zástupce a vysvětlil české dodávky zbraní na Ukrajinu. Český ministr Jan Lipavský účast českého diplomata na zasedání odmítl.

Po ostřelování Bělgorodu je 24 mrtvých. ‚Za výbuchy může neprofesionalita Rusů,‘ tvrdí Ukrajinci

Číst článek

„Vaše zbabělost a malomyslnost jsou zaznamenány. Předpokládáme, že Česká republika se již nebude účastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma Ukrajina,“ napsal Poljanskij v češtině v reakci na vyjádření šéfa české diplomacie na sociální síti X.

Lipavský na platformě před tím napsal, že se Česko odmítá nechat Ruskem kamkoliv předvolávat. „Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme,“ uvedl český ministr.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na zasedání Rady bezpečnosti v noci na neděli prohlásil, že české střely zabily civilisty v Bělgorodu. Kritizoval také, že Praha nevyhověla ruské žádosti a zasedání v RB OSN se odmítla zúčastnit. Ukrajina podle tvrzení Moskvy použila k útoku mimo jiné raketomety RM-70 Vampire české výroby.

‚Za výbuchy můžou Rusové‘

Sobotní ostřelování bylo jedním z největších, kterému během války na Ukrajině Bělgorod čelil, a podle ruských úřadů si vyžádal 22 obětí a desítky zraněných. Údery podle ruských úřadů zasáhly výhradně civilní objekty.

Moskva žádá od Česka vysvětlení pomoci Ukrajině. Kvůli ostřelování Bělgorodu svolala zasedání OSN

Číst článek

Ukrajinská média s odvoláním na své zdroje napsala, že ukrajinské síly útočily na armádní cíle v Bělgorodské oblasti a že výbuchy a požáry v Bělgorodu zapříčinila neprofesionalita ruské protivzdušné obrany. Server RBK-Ukrajina také uvedl, že útok ukrajinských sil na ruskou armádní infrastrukturu je „následek“ barbarských pátečních ruských útoků na ukrajinská města.

Rusko, které Ukrajinu vojensky napadlo loni v únoru, v pátek podle Kyjeva uskutečnilo nejrozsáhlejší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku své invaze, který napříč zemí připravil o život na 40 civilistů, další desítky jich zranil a způsobil rozsáhlé škody mimo jiné na infrastruktuře i civilních budovách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme