Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila nové sankce, Severní Korea přijde až o třetinu zisku z vývozu

Rada bezpečnosti v sobotu jednomyslně schválila návrh Spojených států na uvalení nových sankcí vůči Severní Koreji. Impulzem byly dva nedávné raketové testy. Pchjongjang by na jejich základě mohl přijít až o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. Přijaté sankce jsou nejtvrdší v historii.

New York (Aktualizováno: 22:34 5. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN schvaluje přísnější sankce vůči KLDR | Zdroj: ČTK

OSN tak chce Severní Koreu vystavit ještě silnějším tlaku. Zda se tak ale podaří přivést Pchjongjang k rozumu, je podle agentury DPA více než sporné.

Dnešní rezoluce Rady bezpečnosti uvaluje sankce na vývoz uhlí, železa, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů. Příjmy z jejich vývozu přinášejí severokorejskému režimu zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard korun) ročně.

Severní Korea odpálila další balistickou raketu, týden po posledním testu

Číst článek

Sobotní rezoluce je již osmým takovým dokumentem, který Rada bezpečnosti přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Účinek ale neměla žádná z nich – Pchjongjang navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech.

Začátkem července pak poprvé úspěšně vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu. Americká armáda následně potvrdila, že Severní Korea skutečně odpálila nový druh rakety, kterým je schopná zasáhnout Aljašku.

Schválená desetistránková rezoluce odsuzuje velmi ostře nejnovější severokorejské raketové testy a označuje je za „násilné a nezastírané pohrdání“ dosavadními rezolucemi.

Rezoluce uvaluje navíc zákaz cestování na devět Severokorejců, kteří se podílejí na bankovních a vojenských obchodech. Jejich majetek, stejně jako aktiva čtyř severokorejských podniků včetně dvou bank a jedné pojišťovny, byl zmrazen. Severní Korea bude „těžce zasažena“, řekla velvyslankyně USA u OSN Nikki Haleyová.

Čínský zástupce u OSN vyzval Severní Koreu, aby zastavila akce, které by mohly vést k další eskalaci napětí na Korejském poloostrově. Znovu také apeloval na Jižní Koreu, aby se vzdala zprovozňování odpalovacích zařízení amerického protiraketového systému THAAD na svém území a demontovala už rozmístěná zařízení. Peking je přesvědčen, že rozmístění systému bezpečnostní obavy Jižní Koreje nevyřeší a věci pouze zkomplikuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme