Rada bezpečnosti OSN schválila prodloužení pozorovatelské mise v Sýrii

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o prodloužení pozorovatelské mise v Sýrii. Zahraniční pozorovatelé zůstanou v zemi dalších 30 dnů. Pro rezoluci hlasovali všichni členové rady. Pozorovatelská mise ale nejspíše nezastaví těžké boje, které vedou povstalci s armádními vojsky v Damašku. Jen během čtvrtka při nich zemřelo přes 300 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN se jednomyslně shodla na vyslání pozorovatelů do Sýrie

Rada bezpečnosti OSN se jednomyslně shodla na vyslání pozorovatelů do Sýrie | Zdroj: Reuters

Pozorovatelé původně měli mandát na 90 dnů. Ty uplynou v sobotu v 6 hodin ráno středoevropského času, nová rezoluce tak byla schválena doslova na poslední chvíli.

Jejím navrhovatelem byly čtyři evropské státy – Velká Británie, Francie, Německo a Portugalsko. Stálý člen Rady bezpečnosti Rusko, které má právo veta, původně hrozilo, že rezoluci bude vetovat, protože prodloužení mandátu pozorovatelů spojovala se stažením těžké armádní techniky ze syrských měst.

Rusové chtěli podpořit pákistánský návrh, s tím ale zase nesouhlasily Spojené státy americké. Podle nich byl pouze administrativní. Rusko v Radě bezpečnosti zablokovalo už tři rezoluce k Sýrii, naposledy spolu s Čínou ve čtvrtek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Sýrii okomentoval Assem Atassi z Iniciativy za svobodnou Sýrii

Assem Atassi z Iniciativy za svobodnou Sýrii se ale obává, že prodloužení mise ničemu příliš nepomůže. "Možná zpočátku během prvních dnů se jim podařilo něčemu zabránit. Ale teď už to žádná strana nekontroluje. Oni mohou maximálně popsat nějaké masakry a vraždy, ale to už má pouze dokumentační charakter, bohužel," říká Atassi.

V Damašku stále pokračují boje mezi vládními jednotkami a povstalci. Těm se podle posledních zpráv podařilo dobýt čtvrť Midan v centru města, poté se ale z oblasti stáhli.

„Vypadá to, že je to jejich nová taktika. Dříve totiž obsadili nějaké město nebo čtvrť a Asadova armáda ho pak vybombardovala. Takže teď útočí na armádu a pak se stáhnou,“ vysvětluje Atassi, který se obává, že konflikt v Sýrii neskončí dříve, než jedna ze stran dosáhne vojenského vítězství.

Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme