Rada bezpečnosti OSN se dohodla na textu rezoluce o Severní Koreji

OSN rozšíří sankce proti Severní Koreji. Podle agentury Reuters se na tom dohodlo pět stálých členů Rady bezpečnosti. Důvodem je jaderná zkouška a raketové testy, které komunistická země provedla v posledních týdnech. I když napětí na Korejském poloostrově roste, zástupci Severní a Jižní Korea přesto opět zasedli k jednacímu stolu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Američané a Japonci požadují tvrdé sankce vůči KLDR. Rusko a Čína nechtějí severokorejský režim příliš provokovat drakonickým postihem. Výsledkem je kompromis: Severokorejci podle něj nesmějí provádět další jaderné ani raketové testy.

Návrh rezoluce vyzývá, ale nezavazuje členské země OSN, aby prohledávaly podezřelé severokorejské lodě, a zakazuje jim poskytovat pohonné hmoty. O návrhu rezoluce se má v Radě bezpečnosti hlasovat v pátek.

Přes vzrůstající napětí zástupci obou Korejí opět zasedli k jednacímu stolu

Severní a Jižní Korea jednají o zachování posledního společného projektu. První rozhovory mezi oběma znepřátelenými stranami po více než roce také rozhodují o propuštění zadržovaného Jihokorejce. Ten byl zatčen ve společném průmyslovém komplexu v Kesongu, když údajně odsuzoval režim Kim Čong-ila. Všechny dosavadní žádosti o jeho propuštění Pchjongjang odmítl.

Naposledy se zástupci obou znepřátelených stran sešli v dubnu, ovšem tehdy schůzka trvala pouhých 22 minut. Severní Korea po nástupu jihokorejského prezidenta I Mjong-baka zastávajícího mnohem tvrdší postup vůči Severu než jeho předchůdci prakticky přerušila se Soulem veškeré kontakty. Na konci loňského roku Pchjongjang zastavil provoz na železnici spojující obě země a poté vypověděl i dohodu o příměří.

Jediným společným projektem tak zůstává průmyslová zóna v Kaesongu na severokorejské straně hranice, kde působí stovka jihokorejských firem zajišťujících příjem 40 tisícům Severokorejců. Pchjongjang ale minulý měsíc všechny kontrakty zrušil a požaduje, aby Soul přistoupil na jeho podmínky, jinak i tento komplex uzavře.

Související příspěvky:
KLDR hrozí Jižní Koreji útokem, příměří už neuznává
Severní Korea odpálila další dvě rakety krátkého doletu
Mezinárodní společenství odsoudilo jaderný test Severní Koreje
KLDR žádá omluvu za sankce, jinak hrozí dalším jaderným testem
Severní Korea obnovuje nukleární program
Čína podporuje severokorejský výzkum vesmíru, sankce RB OSN vůči KLDR odmítá
Severní Korea vyslala do vesmíru svůj první satelit
Obama varoval KLDR před vypuštění zkušební rakety, půjde prý o provokaci
Severní Korea vyhostila pět humanitárních organizací

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme