Rada bezpečnosti OSN se nedokázala shodnout na rezoluci vůči Sýrii

Rada bezpečnosti OSN vydala prohlášení, ve kterém její předseda odsoudil útoky syrské vlády na civilisty a také porušování lidských práv. Dokument nemá takovou váhu jako by měla rezoluce, na které se ale Rada bezpečnosti nedokázala shodnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Sýrii pokračují, tlak režimu nepolevuje

Protesty v Sýrii pokračují, tlak režimu nepolevuje | Zdroj: Reuters

Rada v prohlášení odsuzuje syrské úřady za rozsáhlé porušování lidských práv a použití síly proti civilistům. Protivládní demonstrace v Sýrii začaly před pěti měsíci a jak uvádí BBC, podle odhadů tam mohlo od března zahynout více než 1600 lidí.

Tlak režimu v Sýrii nepolevuje. Vládní jednotky vjely do centra města Hamá. Nové útoky hlásí aktivisté ale také v Damašku, přístavního města Lázikíja a Hasandže na severovýchodě země. Od víkendu v Sýrii zemřelo nejméně 90 civilistů.

Prohlášení je prvním vážnějším krokem během pěti měsíců, kdy k nepokojům v Sýrii dochází. Rada bezpečnosti v něm vyzývá k zastavení násilí, ale také ke zdrženlivosti a zdržení se odvetných akcí, především při útocích na státní instituce. Tato formulace znamená ústupek Rusku a jeho spojencům, kteří požadovali, aby dokument byl vyvážený.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prohlášení Rady bezpečnosti OSN k Sýrii a o situaci v této zemi mluví mimo jiné zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Hlavní obava Ruska, potažmo Číny, je v tom, že se vytvoří precedens. Proto také bylo Rusko proti intervenci v Libyi, třebaže maskované humanitárními účely, protože Rusko i Čína mají odbojné menšiny a nechtějí, aby si potom někdo u nich vzal vzor odkudkoliv, třeba ze Sýrie nebo předtím z Iráku, Afghánistánu nebo z Libye,“ uvedl zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Dokument nakonec podpořilo 14 z 15 členů Rady bezpečnosti, zdržel se Libanon, který má se Sýrií velmi těsné vztahy.

„Libanonci podporují trpící Sýrii, mají zájem na její územní celistvosti, jednotě a bezpečnosti,“ řekla v Radě bezpečnosti zástupkyně libanonského velvyslance při OSN Caroline Ziadeová.

„Čím dál horší situace v Sýrii svět znepokojuje, ale to, co se tam děje v posledních dnech, je přímo otřesné,“ řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun a znovu vyzval prezidenta Asada, aby okamžitě ukončil zásahy proti civilistům.

Přitvrzuje také Bílý dům. Jeho mluvčí Jay Carney vzkázal: "Prezident věří, tato administrativa věří, že prezident Asad musí přistoupit ke změnám, nebo odejít!" Neuskutečněné reformy, avizované Asadovým režimem, kritizuje také OSN.

Milan Slezák, Ondřej Černý, Adéla Havránková, Michaela Vydrová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme