Rada bezpečnosti OSN se neshodla na stanovisku k Sýrii

Rada bezpečnosti OSN nedokázala zaujmout žádné stanovisko ke krvavým nepokojům v Sýrii. Několik západních států prosazovalo prohlášení Rady, které by vyzvalo syrský režim ke zdrženlivosti a k vyšetření násilností. Rusko, Čína a Libanon ale s takovým textem nesouhlasily a tak OSN nakonec žádné prohlášení nevydala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

V Radě bezpečnosti se nejednalo o závazné rezoluci, ale pouze o prohlášení. Přesto vrcholný orgán OSN nedospěl ke shodě. Rusko argumentovalo, že právě zásahy zvenčí v arabském světě přispívají k nestabilitě, místo aby situaci uklidňovaly.

V Sýrii už vládní síly podle opozice zabily více než 450 lidí. Vláda ale upozorňuje, že čelí také ozbrojeným rebelům a zločincům.

Na protest proti brutálnímu postupu státní moci vystoupilo z vládnoucí strany Baas 200 lidí. Hromadnou rezignaci oznámili straníci v okolí města Der'á, kde zatím bylo nejvíce mrtvých.

Někteří analytici v regionu varují, že rozepře by mohly přeskočit i do sousedního Libanonu. Syrský režim tam totiž má své oddané příznivce i stejně zapálené a vyzbrojené odpůrce.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme