USA zareagují na situaci v Sýrii nezávisle na Radě bezpečnosti OSN. Rusové před intervencí varují

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na pondělním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzvali k nezávislému vyšetření chemického útoku v syrské Dúmě. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová prohlásila, že USA budou reagovat bez ohledu na to, co Rada udělá. Zástupce Ruska už předtím varoval, že případný americký útok v Sýrii by měl „vážné následky“.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek na kterém je podle organizace Bílé helmy a agnetury AP jedno z dětí zasažených chemickým útokem v Dúmě.

Snímek na kterém je podle organizace Bílé helmy a agnetury AP jedno z dětí zasažených chemickým útokem v Dúmě. | Foto: AP | Zdroj: ČTK

„Tento okamžik se do historie zapíše buď jako moment, kdy Rada bezpečnosti splní svou povinnost, nebo ukáže naprosté selhání při ochraně syrského lidu,“ uvedla Haleyová. Dodala, že ať Rada zareaguje jakkoli, USA budou konat.

Podle záchranářů ze syrské organizace Bílé přilby se město Dúmá, dosud poslední bašta povstalců ve východní Ghútě, stalo v sobotu terčem chemického útoku syrských vládních sil. Syrská vláda to ale popřela, stejně jako to odmítl její spojenec Rusko.

Přijde letecká odveta? O reakci na chemický útok v Sýrii rozhodnu do 48 hodin, prohlásil Trump

Číst článek

Ruský velvyslanec při OSN v pondělí na zasedání Rady bezpečnosti zopakoval vyjádření Moskvy, že ruští specialisté v Dúmě žádné stopy po použití chemických zbraní nenalezli. Vyzval vyšetřovatele z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby odjeli už v úterý za doprovodu ruských jednotek na místo údajného útoku.

Útok odsoudila řada zemí, některé z nich z něj obvinily syrský režim a Rusko. Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron se v telefonickém rozhovoru shodli, že v Dúmě byly použity chemické zbraně. Trump v pondělí oznámil, že se v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA.

Ruský zástupce při OSN varoval před eskalací konfliktu. „Ozbrojený útok pod lživou záminkou proti Sýrii, kde jsou na žádost legitimní vlády ruské jednotky, by mohl mít vážné důsledky,“ řekl ruský velvyslanec Něbenzja.

Francouzský zástupce při OSN François Delattre v pondělí na Radě bezpečnosti obvinil Rusko ze spoluúčasti na útoku. „Žádné syrské letadlo nevzlétne, aniž by o tom bylo Rusko informováno,“ řekl Delattre.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme