Rada Bezpečnosti OSN určila termín začátku debaty o Iráku

Rada bezpečnosti OSN zahájí ve středu otevřenou debatu o Iráku. Patnáct členů rady o tom rozhodlo na žádost Jihoafrické republiky, která zastupuje 130 rozvojových zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Jak připomíná severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, otevřené jednání může ztížit vyjednávací pozici Spojených Států, které v OSN usilují o tvrdou protiiráckou rezoluci. Její případné nepnění Bagdádem by mohlo být trestáno vojenským zásahem.

Z veřejného jednání Rady bezpečnosti může mít podle pozorovatelů prospěch Francie, která očekává, že se řada rozvojových zemí vysloví kriticky k návrhu nové Irácké rezoluce, jak si jí představují Spojené Státy.

Američané žádají tvrdší pravidla pro práci inspektorů a právo kteréhokoliv člena světového společenství potrestat Irák v případě neplnění nové rezoluce. Francie chce dát inspektorům šanci pracovat a teprve při problémech dát Radě ke zvážení, zda je potřeba užít vojenské síly.

K tomuto postoji se kloní i generální tajemník OSN Kofi Annan, který je přesvědčen, že nová rezoluce by neměla obsahovat zplnomocnění k vojenskému úderu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme