Rada bezpečnosti OSN začala projednávat sankce proti Íránu

Rada bezpečnosti OSN se začala zabývat podobou dalších protiíránských sankcí. Na návrhu se po měsících vyjednávání shodlo všech pět stálých členů rady. Teď ho má posoudit i deset zbývajících zemí v tomto světovém orgánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Dokument navrhuje další postih Teheránu za to, že odmítá zastavit obohacování uranu. Návrh se objevil na stole jen dva dny poté, co Írán písemně slíbil, že část svého uranového polotovaru předá ke zpracování do zahraničí.

Teherán si od toho sliboval, že se mu nové embargo podaří odvrátit. Stejnou naději sdílely i Turecko a Brazílie, které s Íránem průlomovou dohodu podepsaly. Jak ale prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, náhlá ochota Íránu ke spolupráci prý byla jen účelovým krokem, který neřeší podstatu - tedy neprůhlednost íránského jaderného programu a podezření, že mu jde o získání nukleární zbraně.

Návrh předpokládá mezinárodní izolaci některých íránských bank spojených s financováním podezřelých aktivit. Íránu také hrozí kontroly nákladních lodí na moři. O konečné podobě sankcí se má hlasovat v červnu.

Írán přípravu sankcí odsoudil

Západ se diskredituje přípravou nových sankcí proti Íránu a nemůže se smířit s tím, že rozvojový svět je schopný bránit své zájmy. Podle agentury Fárs to prohlásil íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí.

Podle Sálehího Západu nejvíce vadí, že kompromis dojednaly Brazílie a Turecko, které jsou členy Rady bezpečnosti a sankce odmítají. Íránský viceprezident totiž tvrdí, že rozvojové státy jsou schopné řešit problémy, aniž by se obracely na velké mocnosti.

Nové sankce prosazují Spojené státy, Británie a Francie. S projednávaným návrhem ale souhlasí i Rusko a Čína.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme