Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce proti Severní Koreji

Přísnější sankce proti KLDR schválila Rada bezpečnosti OSN. Severní Korea ještě před hlasováním pohrozila Spojeným státům preventivním jaderným útokem. Sankce jsou odpovědí na test severokorejské jaderné zbraně z 12. února.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN přijala přísnější sankce proti KLDR

Rada bezpečnosti OSN přijala přísnější sankce proti KLDR | Zdroj: Reuters

„Místo míru si Severní Korea znovu zvolila provokaci,“ zdůvodnila nové sankce americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová.

Omezení zmrazí finanční transakce i diplomatické aktivity Pchjongjangu. Výhrůžkami podle Riceové nedosáhne KLDR ničeho:

„Tato rezoluce bude bojovat i proti severokorejským snahám o zneužívání diplomatických privilegií k zdokonalování jaderných a balistických střel.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se Radiožurnál věnoval ve Stalo se dnes s koreanistou Petrem Bláhou

„Pro takové diplomaty teď bude o hodně těžší nepozorovaně získávat technologie i příznivce pro severokorejský jaderný program. Za něco takového budou vyhoštěni,“ prohlásila Riceová.

"Spojené státy chystají rozdmýchat jadernou válku. Budeme uplatňovat své právo na preventivní jaderný útok proti sídlu agresora, abychom bránili svůj svrchovaný zájem," pohrozila ještě před hlasováním KLDR.

Pchjongjang nemá ve svém arzenálu zbraně, které by ohrozily velká americká města. Dokáže ale dopravit jadernou hlavici na americkou Aljašku.

Spojené státy se ještě před hlasováním v Radě bezpečnosti dohodly na zpřísnění sankcí s Čínou. Ta podle zdrojů, které citovala agentura Reuters, vyjadřuje čím dál větší nespokojenost s postojem Pchjongjangu.

„Čínská lidová republika dlouhodobě využívá Severní Koreu jako figurku na širší šachovnici mezinárodních vztahů. Ve vztahu ke Spojeným státům se jí hodí k tomu, aby ukázala, že má v regionu vliv, a právě neochota Severní Koreje ustoupit a poslechnout Čínskou lidovou republiku současné čínské vedení skutečně rozčiluje,“ poznamenal k tomu koreanista Petr Bláha.

Jaromír Marek, mta, Tea Turk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme