Rada bezpečnosti schválila rezoluci, která požaduje zastavení bojů v Gaze
Rada bezpečnosti OSN vyzvala k okamžitému zastavení bojů v Gaze. Zároveň požaduje stažení izraelských jednotek. Pro přijetí rezoluce hlasovalo 14 členů Rady bezpečnosti, Spojené státy se hlasování zdržely a tím její přijetí umožnily. O tom, jestli bude Izrael v palestinské Gaze dál útočit, nebo se rezoluci podřídí, rozhodne vláda židovského státu dnes.
"Rezoluce umožní Spojeným národům, aby obnovily naléhavou humanitární pomoc obyvatelům Gazy," přivítal výsledek hlasování generální tajemník OSN Pan Ki-Mun.
Spojené státy, které zatím přijetí dokumentu blokovaly, změnily názor. "Tato rezoluce, jejíž text podporujeme stejně jako její cíle, si zasloužila být schválená," dodala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Američané podle ní chtěli nejprve vidět výsledky egyptského a francouzského diplomatického úsilí. To prý přineslo zastavení palby a má plnou podporu Washingtonu. Rada bezpečnosti podle Riceové připravila cestovní mapu pro udržitelný a trvalý mír v Gaze.
Rezoluce kromě okamžitého zastavení bojů a stažení izraelských vojáků z Gazy požaduje opatření, která zamezí pašování zbraní do pásma. Součástí textu je i žádost na otevření hranic a umožnění distribuce humanitární pomoci v Gaze. Od 27. prosince, kdy Izrael zahájil vojenské operace v pásmu Gazy jako odpověď na ostřelování své země z území ovládaného Hamásem, zahynulo nejméně 770 lidí.
Izrael se snažil do poslední chvíle hlasování v OSN oddálit, aby mohl ještě aspoň den válčit. Jestli se podřídí, ale není jasné ani teď. První reakce přišla ústy anonymního vládního činitele, který řekl, že konec válečných operací židovského státu nebude určovat OSN.
Oficiální stanovisko ale dnes chystá vláda a v té panují velké rozpory. Část ministrů i premiér Olmert chtějí ve válce pokračovat, ministr obrany Barak se naopak přiklání k ukončení války. Podle komentátorů může Izraeli usnadnit stažení z Gazy právě tlak mezinárodního společenství. Židovský stát pak prý nebude v pozici ustupujícího před teroristy, ale v roli země, která vyhověla obavám světa o trpící Palestince.