Rada bezpečnosti se obává o Arafata

Rada bezpečnosti OSN vyzvala Izrael, aby neubližoval palestinskému prezidentovi Jásiru Arafatovi, a vyslovila obavy o jeho zdraví. V prohlášení Rada vyjadřuje vážné znepokojení nad situací v Arafatově štábu v Ramalláhu a žádá, aby obklíčení bylo zrušeno a aby se palestinský předák mohl svobodně pohybovat a plnit své funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat | Foto: ČTK/EPA

Prohlášení bylo uveřejněno po mimořádném zasedání Rady bezpečnosti za zavřenými dveřmi, které bylo svoláno na podnět Sýrie a zabývalo se situací na Blízkém východě. Sýrie zdůvodnila svůj krok obavami z "fyzického ohrožení" Jásira Arafata. Podle jednoho arabského diplomata ji k tomu podnítila také skutečnost, že velmi blízko místa, kde se nachází Jásir Arafat, se včera ozvaly exploze.

Podle izraelských zdrojů ale armáda v okolí štábu palestinského prezidenta jen odpálila několik nevybuchlých granátů. Izraelci uvedli, že Arafat je v pořádku, což potvrdil také šéf palestinské bezpečnosti Mohamed Dahlan. Podle něj izraelská armáda likviduje zdi uvnitř budovy, aby se mohla v případě nutnosti dostat do Arafatových kanceláří. Izraelská armáda drží v obklíčení sídlo palestinské samosprávy v Ramalláhu od 29. března, kdy začala izraelská ofenzíva.

Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme