Rada bezpečnosti stále o irácké rezoluci

Rada bezpečnosti OSN se v New Yorku stále snaží vyjednat kompromisní znění rezoluce o Iráku. Americký ministr zahraničí Colin Powell mezitím prohlašuje, že USA nedovolí, aby jim OSN svázala ruce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-18 Hornet hlídkuje nad jižním Irákem | Foto: US NAVY

Spojené státy se nikdy nevzdají snahy jednat ve svém zájmu ve shodě s ústavním závazkem chránit zemi a lid, řekl Powell po schůzce s německým kolegou Joschkou Fischerem.

Washington podporovaný Británií prosazuje ve zdlouhavých jednáních v Radě bezpečnosti co nejtvrdší přístup vůči Iráku, zatímco Francie, Čína a Rusko jsou proti vojenské akci, aniž by Irák dostal šanci s inspektory spolupracovat podle přísnějších podmínek.

Francie je pro dvě rezoluce - jedna má stanovit přísnější podmínky inspekcí, druhá má rozhodnout o dalším postupu v případě jejich nedodržení. Powell včera uvedl, že USA nejsou proti tomu, aby se RB OSN sešla k jednání, jakmile se zbrojní inspektoři v Iráku setkají s odporem.

Ale americký prezident George Bush si po celou dobu ponechává právo použít proti Iráku sílu, zdůraznil Powell. V této rezoluci nepřistoupíme na nic, co by prezidentovi Spojených států svázalo ruce při konání toho, co považuje za nezbytné, dodal americký ministr.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme