Rada bezpečnosti vytýká Izraeli obléhání Arafata

Rada bezpečnosti krizituje Izrael za jeho počínání kolem palestinského prezidenta Jásira Arafata. Ve schválené rezoluci odsuzuje izraelské obléhání sídla. Spojené státy se hlasování zdržely a nepoužily práva veta k zastavení rezoluce kritizující jejich spojence. Rezoluce, která vyzývá židovský stát k ukončení obléhání Arafatova sídla, je kompromisním textem schváleným po hodinách vyjednávání. Jejím autorem jsou diplomaté zemí Evropské unie. Kompromisní rezoluce také vyzývá palestinskou samosprávu, aby postavila před soud pachatele teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budovy Arafatova sídla v Ramalláhu | Foto: ČTK/EPA

O ohlasech v Židovském státě a na palestinských územích informuje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev: Izraelský rozhlas v této souvislosti zdůraznil, že Spojené státy se zdržely hlasování, protože rezoluce neodsoudila sebevražedné útoky paletsinských radikálů a nezmiňují se v ní role organizací islámský Džihád a hamás, které provedly většinu těchto útoků proti izraleským civilistům. Stálý zástupce Izraele v OSN Jehuda Lankri k tomu uvedl, že USA se podle jeho názoru zdržely hlasování vzhledem ke snahám shromáždit podporu k zásahu proti Iráku. Nejmenovaný izraelský představitel v Jeruzalémě podle francouzské agentury AFP prohlásil, že blokáda Jásira Arafata bude pokračovat i přes tuto rezoluci OSN. Autonomní ministr práce uvedl pro katarskou televizi Al Džazíra, že rezoluci považuje za vítězství Palestinců. Řekl také, že fakt, že USA nepoužily právo veta, považuje za pozitivní krok.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme