Řada diplomatických jednání o Iráku

Ke slovu se po čase opět dostává diplomacie. O Iráku se jednalo v Moskvě, kam přicestovala poradkyně prezidenta Bushe Condoleezza Riceová. V newyorském sídle se schází Rada bezpečnosti OSN k humanitární situaci v Iráku. Neformální schůzku svolal generální tajemník OSN Kofi Annan. Sám americký prezident George Bush dnes přiletí do Velké Británie. Bude jednat především o válce v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Jan Vytopil

Poradkyně amerického prezidenta Bushe Condoleeza Riceová se ráno setkala v Moskvě s ministrem zahraničí Igorem Ivanovem. O jednání Condoleezy Riceové se šéfem ruské diplomacie nebyly zveřejněny žádné podrobnosti. Pozorovatelé ale soudí, že vedle postojů Moskvy a Washingtonu k irácké krizi byl tématem rozhovoru i včerejší incident, při kterém byla střelbou napadena kolona aut s ruskými diplomaty a novináři, která opouštěla Bagdád. Náměstek ministra zahraničí Saltanov mezitím oznámil, že 9 ruských diplomatů, kteří po ostřelování a ošetření přenocovali v iráckém městě Feludža, se vydalo na cestu do syrského Damašku. V ošetřování zůstal jen diplomat, kterého museli lékaři po zásahu střelbou neznámých útočníků do břicha operovat. 4 lehce zranění diplomaté jsou na cestě z Iráku. Okolnosti včerejšího útoku zatím zůstávají nevyjasněné.

Potřetí za necelý měsíc se dnes schází americký prezident George Bush se svým nejbližším partnerem, Tony Blairem. Hlavním tématem schůzky v severoirském Belfastu bude samozřejmě Irák. Dalšími dvěma body agendy má být blízkovýchodní mírový proces a severoirský konflikt. Oba lídři by měli společně znovu osvěžit cíle současné války v Iráku poté, co začala americká administrativa tvrdit, že osud Saddáma Husajna pro ní není v tuto chvíli důležitý a že zbraně hromadného ničení najde později.

Některá americká média se ptají, jaký moment bude pro spojence klíčový k vyhlášení vítězství ve válce, která má stále více osvobozovací než odzbrojovací charakter a koná se bez souhlasu OSN. Země Blízkého východu chtějí od George Bushe a Tonyho Blaira slyšet, které další státy by se mohly stát cílem americko-britského osvobozování. Washington a Londýn by měli také srovnat své představy o poválečném uspořádání Iráku a roli OSN v tomto procesu. Američané trvají na tom, že hlavní slovo by v Iráku měli mít zpočátku ti, kteří ho osvobodí.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme