Rada Evropy: Kontinent potřebuje užší spolupráci

Přijetím akčního plánu a deklarace o demokratických standardech a dodržování lidských práv skončil ve Varšavě dvoudenní summit prezidentů, premiérů a ministrů zahraničí 46 zemí Rady Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Aleksander Kwaśniewski | Zdroj: ČTK

Velkou část diskusí věnovali účastníci summitu obraně existence Rady Evropy. Na závěrečné tiskové konferenci museli čelit otázkám, jestli by nebylo lepší a levnější, kdyby se Rada sloučila s OBSE.

"Musíme vzít v úvahu, že cíle těchto organizací jsou jiné, i když podobné. Nelze je ale mechanicky sloučit," řekl polský ministr zahraničí Adam Rotfeld. Rada Evropy stanovuje demokratické standardy a OBSE je naplňuje. Členy OBSE jsou navíc Spojené státy, Kanada, Bělorusko a středoasijské republiky. Na varšavském summitu se Rada Evropy dohodla na koordinaci činnosti jak s OBSE, tak Evropskou unií.

"Někteří lidé říkají, že v současnosti nemáme žádné vztahy s unií. Ve skutečnosti jsou tyto vztahy velmi silné - máme společné programy - zvláště pro východní Evropu. A právě summit tyto vztahy ještě více zefektivní," míní generální tajemník Rady Evropy Terry Davis.

Politici také odráželi kritiku, že summit Rady Evropy je nákladná, monstrózní akce, jejíž výsledky jsou značně nekonkrétní a opatření bezzubá.

"Taková setkání jsou důležitá pro zhodnocení činnosti a vytýčení směrů do budoucnosti. Summity samy o sobě nemění svět k lepšímu jako mávnutím kouzelného proutku, ale mohou některé procesy urychlit," uvedl polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Na úplný závěr se přítomní omluvili Varšavanům za to, že jim bezpečnostní opatření na dva dny zkomplikovala život.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme