Krok vpřed, píše Rada Evropy o českém boji proti praní peněz. Úřady by ale měly být aktivnější
Česko sice dosáhlo pokroku v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu, úřady by však měly zaujmout iniciativnější přístup k vyšetřování takové kriminality. Uvedl to v pondělí ve své zprávě Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu, který je monitorovacím orgánem Rady Evropy.
„Ačkoli legislativní reformy a zvýšené úsilí při vyšetřování praní špinavých peněz představují jasný krok vpřed, měly by české orgány činné v trestním řízení iniciativně využívat více příležitostí k vyšetřování,“ píše se ve zprávě.
K praní špinavých peněz v Česku dochází převážně v důsledku daňové kriminality, korupce a podvodů, a to mimo jiné internetových a dotačních. Pravděpodobnost výskytu financování terorismu v České republice nadále zůstává nízká, upozorňuje zpráva.
‚Bin Ládinova bankovka‘. Většina centrálních bank přestává dávat do oběhu eurovou pětistovku
Číst článek
Výbor konstatuje, že české úřady provedly transparentní a realistickou analýzu rizik, kterým země v souvislosti s praním špinavých peněz a financováním terorismu čelí. Dodává však, že některé aspekty, například využívání fiktivních podnikatelských aktivit či rizika spojená s organizovaným zločinem, vyžadují další rozbor.
Spolupráce s kolegy
Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu ve zprávě chválí české úřady za spolupráci se zahraničními kolegy. „České úřady jsou aktivní v souvislosti se zahraničními žádostmi, včetně těch, které se týkají zabavování a zmrazování majetku. Zpětná vazba získaná od jiných jurisdikcí byla převážně příznivá z hlediska vzájemné právní pomoci,“ píše výbor.
Banky působící v Česku jsou podle zprávy patřičně obeznámeny s riziky spojenými s praním špinavých peněz a financováním terorismu. V dalších finančních institucích je však povědomí o těchto rizicích nižší. Česká národní banka má podle zprávy dobrý mechanismus k zajištění toho, aby se vlastníky či manažery finančních institucí nestali zločinci.