Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci Romů

Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci Romů. Například romské děti prý v Česku často musejí chodit do speciálních škol, i když by zvládly docházku do normálních tříd. Podle zprávy komisaře Rady Evropy pro lidská práva Nilse Muižniekse, kterou má Český rozhlas k dispozici, jsou Romové leckdy terčem rasistických útoků a Češi je vylučují na okraj společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové žijící v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze | Zdroj: ČTK

Česko by mělo podniknout okamžité kroky ke zlepšení situace Romů, vyzývá komisař Muižnieks.

„Poslat dítě do praktické školy je pro stát dvaapůlkrát dražší, než kdyby chodilo do normální třídy,“ upozorňuje.

Nejvíc mu vadí, že takový postup Romy diskriminuje a přispívá k jejich vyloučení ze společnosti. Vinu na tom prý mají i politici, kteří leckdy podněcují rasismus nebo ho nejsou schopni dostatečně odsoudit. Sami Romové by si pak měli podle komisaře víc vážit vzdělání.

„Pan komisař navazuje na kritiku z předchozích let, která je svým způsobem oprávněná. Od roku 2007, kdy jsme byli odsouzeni Evropským soudem pro lidská práva za nepřímou diskriminaci romských dětí ve vztahu ke vzdělávání, nedošlo k dostatečným výsledkům a posunům,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O diskriminaci Romů mluvila v Odpoledním Radiožurnálu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Podle ní ale v posledním půl roce došlo k výrazným změnám, zejména vytvořením akčního plánu k tomu, aby byly naplněny požadavky rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

„Kdyby se jednotlivá opatření skutečně realizovala, tak máme šanci na změnu situace,“ dodává Šimůnková.

Český stát by podle komisaře neměl Romy stěhovat na jedno místo, kde pak žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Komisař také žádá zboření vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého pracovního tábora pro Romy z doby druhé světové války. Tábor označuje termínem koncentrační.

Vztah Čechů k Romům - názory české veřejnosti podle šetření agentury STEM | Foto: ČTK

Ondřej Houska, Michaela Vydrová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme