Ukrajina protestuje proti vrácení práv Rusku v Radě Evropy. Zruší svou účast na shromáždění

Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Učinila tak v reakci na pondělní hlasování, které Rusku obnovilo hlasovací práva, informovala v úterý agentura Unian. Ukrajinská delegace se bude napříště účastnit pouze těch jednání, na nichž se bude hlasovat o sankcích proti Rusku.

Štrasburk/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Parlamentní shromáždění odňalo Rusku právo hlasovat v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server Deutsche Welle v této souvislosti upozornil, že Moskva v případě neobnovení hlasovacích práv hrozila odchodem z Rady Evropy.

Rusko má zpět práva v Radě Evropy, které ztratilo po anexi Krymu. Hrozilo odchodem z organizace

Číst článek

Důvodem k nynějšímu rozhodnutí rady byla také obava o stav lidských práv v Rusku. Odchod Ruska z Rady Evropy by totiž znamenal, že se Rusové nebudou moci obracet na Evropský soud pro lidská práva coby poslední instanci, kde mohou napadnout rozhodnutí ruské justice.

Ve středu se ukrajinská delegace dočasně vrátí do sálu, kde chce společně s Gruzií proti rozhodnutí obnovit hlasovací práva Rusku podat odvolání. Bude požadovat, aby Rusové v této organizaci byli zbaveni všech pravomocí a práv zastávat výkonné funkce ve výborech. Poté už se Ukrajina jednání Parlamentního shromáždění účastnit nebude.

Rada Evropy je mezinárodní organizace, která podporuje spolupráci evropských zemích v oblastech jako ochrana lidských práv, boj proti všem formám diskriminace, rozvoj demokracie, harmonizace právních řádů a ochrana životního prostředí nebo kultury.

Rada Evropy sehrála roli průkopníka v boji za zrušení trestu smrti v Evropě. Sdružuje 47 států včetně 28 členských států EU. A vznikla 5. května 1949.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme