Rada Evropy vyzvala Česko k uznání Mezinárodního trestního soudu

Rada Evropy kritizovala Česko a dalších sedm svých členských států za nepřijetí smlouvy o Mezinárodním trestním soudu. Ten začal fungovat před šesti lety v nizozemském Haagu a může soudit například zločiny proti lidskosti a válené zločiny. Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku vyzvalo 8 evropských zemí, aby statut soudu neodkladně ratifikovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada Evropy | Foto: Alice Tejkalová

Kromě Česka vyzvala Rada Evropy k uznání soudu také Arménii, Azerbajdžán, Moldavsko, Monako, Rusko, Turecko a Ukrajinu. Statut soudu státy přijaly na konferenci v Římě už v roce 1998. Vstoupil v platnost o 4 roky později.

Toto pondělí před soudem v Haagu stanul první obžalovaný. Vůdce konžských milic Thomas Lubanga. Čelí obvinění z verbování dětských vojáků.

Statut Mezinárodního trestního soudu už uznalo 108 zemí. Nehlásí se k němu ale některé velké země jako Čína nebo Spojené státy. Český parlament jej ratifikoval až loni na podzim. Prezident jej ale dosud nepodepsal.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme