Řada muslimů na Balkáně žije volnějším životem než jinde ve světě

Na světě žije více než miliarda a dvě stě milionu muslimů. Na Balkáně jsou ale muslimové často jiní. Například ani alkohol jim není cizí a berou život trochu volněji než někteří jejich spoluvěřící v jiných částech světa. O takzvaných evropských muslimech natočil reportáž v Bosně náš zahraniční zpravodaj Jaromír Janev.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimové

Muslimové | Foto: muslim.org

Říkají si evropští muslimové. Žijí podobně jako my, jen tomu našemu Bohu říkají Alláh. Rádi si dají pivo nebo skleničku rakije, což je místní tvrdý alkohol. 29letý Čech, profesionální a velmi vyhledávaný hudebník Petr Kotiš, který pracoval a žil dva roky v Sarajevu, mi k tomu v hlavním městě Bosny řekl:

"Ano. Oni si tak sami říkají - tady menší skupinka mých přátel, kamarádů, muzikantů z filharmonie. Oni dodržují všechny muslimské zvyky - když mají půst. Ale stravují se normálně, pijí alkohol."

Další potvrzení vidíte přímo v Sarajevu i v mnoha částech země. Přímo uprostřed Sarajeva jsou pivnice s reklamou na pivo Sarajevsko, jsou tu i diskotéky a k dostání je otevřeně všechen alkohol, který známe u nás. A návštěvníky jsou muslimové.

Zajímavého potvrzení se mi dostalo ve Srebrenici na východě země - ve vsi s velmi smutným osudem, která ve válce při rozpadu Jugoslávie vytrpěla jako žádná jiná.

"Svépomocná pracovní jednota - takové družstvo - tady postavila továrnu na ovocná vína. Jsou vynikající a zpracovávají tu hromady zahradního lesního ovoce ze soukromých farem. A je to vůbec první místní projekt po válce," vyprávěl mi padesátník Mehmedovič Amer se značnou dávkou hrdosti.

Ptal jsme se, jestli ta ovocná vína a vůbec alkohol ostatním muslimům nevadí. "My jsme muslimové z Bosny a ne z Íránu," odpověděl Amer.

Ovocná vína tady mají 4 a půl procenta alkoholu a naprosto mě tu dostali, když řekli, že to dávají i dětem, protože to je dobrý džus. A srbský novinář Miro Pejič se značnou nadsázkou dodal: "Tady v tomto regionu se pití do čtyřiceti procent nepovažuje za alkohol."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme