Rada NATO rozhodla o částečném rozmístění v Makedonii

Rada Severoatlantické aliance ve středu v Bruselu rozhodla, že do Makedonie okamžitě vyšle operační velitelství a podpůrné jednotky. Předsunutý tým v počtu 400 mužů má plnit zpravodajské úkoly, připravit podmínky pro rozmístění celého kontingentu NATO a vypracovat plán sběru zbraní albánských povstalců. ČRo 1 - Radiožurnálu to řekl chargé d´affaires české delegace při alianci Ivo Šrámek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O zahájení druhé fáze operace, tedy o přesunu celého kontingentu, který má tvořit asi 3500 vojáků, na území Makedonie, bude Rada aliance podle Šrámka jednat koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne. Aliance přitom bude dále vyhodnocovat plnění podmínek, na nichž je zahájení operace Essential Harvest závislé.

V předsunuté jednotce, která se do Makedonie začne přemísťovat zřejmě v pátek, mají být hlavně Britové. Ivo Šrámek v České televizi uvedl, že její součástí by měli být i naši vojáci.

Albánští povstalci předtím uzavřeli s NATO dohodu o svém odzbrojení. Zároveň slíbili, že vojákům aliance odevzdají zbraně. Makedonská vláda na oplátku vyslovila souhlas s částečnou amnestií pro rebely. Potvrdil to mluvčí zvláštního vyslance NATO na Balkáně Pietera Feitha i zdroje rebelů. Dohodu podepsal za Národní osvobozeneckou armádu politický předák rebelů Ali Ahmeti. Smlouva je poslední ze čtyř podmínek, které si Severoatlantická aliance stanovila pro vstup svých vojáků do Makedonie.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme