Rada NATO uvítala turecký zásah proti IS, ohledně Kurdů vyzvala k umírněnosti

NATO přivítalo vojenský zásah Turecka v Sýrii proti hnutí Islámský stát. Na mimořádné schůzce v Bruselu se na tom shodla Severoatlantická rada, tedy nejvyšší orgán aliance. Řeč byla i o Kurdech, kteří mají s Turky spory, ale zároveň bojují proti Islámskému státu. Podle českého zástupce při NATO vyzvali někteří členové aliance Turecko k umírněnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Bruselu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Bruselu | Zdroj: Reuters

„My všichni vyjadřujeme Turecku plnou podporu,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg k postupu Turecka proti Islámskému státu.

Turecko delší dobu proti radikálům z této organizace nezasahovalo. Neúčastnilo se například koaličních náletů a odmítlo také americkým silám poskytnout své vojenské základny k akcím proti Islámskému státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

NATO přivítalo vojenský zásah Turecka v Sýrii proti hnutí Islámský stát. Podrobnosti přinesl zpravodaj Ondřej Houska

Změna jeho postoje je podle NATO pozitivní pro všechny spojence.

Země NATO ocenily i americko-turecký plán na vytvoření bezpečné zóny u turecko-syrské hranice. NATO se však do něj nezapojí. Z Turecka by se do této zóny měly mimo jiné přesunout téměř dva miliony syrských uprchlíků.

Podle českého velvyslance při alianci Jiřího Šedivého někteří spojenci zároveň Turky vyzvali k umírněnosti při vojenské odvetě proti kurdským skupinám. „Zároveň někteří apelovali na zachování mírového procesu,“ uvedl Šedivý.

Syrští Kurdové obvinili tureckou armádu, že její tanky útočily na kurdské jednotky na severu Sýrie. Ankara to popřela. | Foto: ČTK

O svolání mimořádné schůzky požádalo Turecko v neděli, a to na základě článku čtyři Severoatlantické smlouvy. Ten byl v historii využit pětkrát. Spojence v takovém případě žádá o setkání země, která cítí ohrožení územní celistvosti, politické nezávislosti nebo bezpečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Členské země NATO odsoudily terorismus a plně podpořily Turecko. Mimořádnou schůzku přiblížil český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý

Turecko se stalo terčem teroristických útoků jak ze strany Islámského státu, tak kurdských ozbrojených skupin.

V odvetě za to Turci bombardovali islamistické teroristy i kurdské síly.

Země dnes ale NATO nepožádala o vojenskou podporu. Přímá vojenská akce aliance je podle článku pět možná pouze v případě, že ozbrojený útok na jeden členský stát bude považován za útok proti všem.

„Na samém začátku řekla turecká zástupkyně jasně, že nečekají a ani nebudou požadovat jakoukoli přímou vojenskou podporu,“ dodal český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Některé členské státy Severoatlantické aliance už ale dříve poskytly Turecku například protiraketové systémy.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme