Řada německých politiků odmítla účast na Wulffově oficiálním rozloučení

Tři týdny po rezignaci se německý exprezident Wulff definitivně rozloučí s úřadem. Účast na nejvyšším vojenském ceremoniálu, který odchod prezidentů a kancléřů tradičně provází, odmítli všichni Wulffovi předchůdci a také všichni opoziční politici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Christian Wulff

Německý prezident Christian Wulff | Zdroj: ČTK

Takzvaný Zapfenstreich je nejvyšší vojenskou poctou civilistům, Christian Wulff si ji však podle kritiků nezaslouží.

Podle bývalého kancléře Helmuta Schmidta Wulff pošpinil celou politickou scénu. Kancléřka Merkelová se ceremoniálu zúčastní, na 160 politiků jak z opozice, tak z koalice účast odřeklo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejvyšších poctách při odchodu Christiana Wulffa z úřadu německého prezidenta a také o neochotě politiků účastnit se ceremoniálu, mluvila v Ranním Radiožurnálu zpravodajka Klára Stejskalová

Opoziční představitelé dokonce ani nedostali pozvánku a média vtipkovala, že Wulff může nakonec před zámkem Bellevue stát sám.

Většina lidí si myslí, že exprezident měl tento ceremoniál odmítnout, protože si ho podle nich nezaslouží. Zapfenstreich je nejvyšší vojenskou poctou s kořeny v 17. století. Ten, komu je určen, si může vybrat tři písně, které mu jsou zahrány. Wulff zvolil čtyři a i tím přilil olej do ohně.

Velkou debatu v Německu vyvolává také vysoké výslužné, které hlavě státu patří. Šéf spolkového sněmu Lammert navrhuje jeho revizi s ohledem na věk odstupujících prezidentů a dobu strávenou v úřadu.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme