Rada OSN o Libyi: Strany konfliktu se dopouští válečných zločinů, odpovědní jsou i zahraniční žoldnéři

V Libyi byly s největší pravděpodobností spáchány válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Ve své zprávě to uvádí Rada OSN pro lidská práva (HRC), která shromáždila důkazy o vraždách, mučení, zotročování, mimosoudním zabíjení a znásilňování.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová zpráva HCR je další z důkazů o násilnostech a špatném zacházení s lidmi v Libyi, píše AP | Foto: Hani Amara | Zdroj: Reuters

Podle zprávy, z níž citovala agentura AP, se násilností dopouštěli všichni účastníci konfliktu. Ruští žoldnéři z takzvané Vagnerovy skupiny, kteří v Libyi působí, podle dokumentu stříleli lidi, kteří nebyli účastníci bojů. Vagnerovci tak mohou být obviněni z vražd.

Napětí mezi Paříží a Alžírem pokračuje. Francouzská vojenská letadla nesmí do vzdušného prostoru země

Číst článek

Zprávu napsali tři členové vyšetřovacího týmu a uvedli v ní, že libyjská pobřežní hlídka, již vybavuje Evropská unie pro střežení uprchlických tras ve Středomoří, s uprchlíky špatně zachází. Některé předala do záchytných zařízení, o nichž se ví, že jsou tam lidé mučeni a vystaveni sexuálnímu zneužívání. Pobřežní hlídka od roku 2016 zadržela na 87 000 uprchlíků.

Nová zpráva HCR je další z důkazů o násilnostech a špatném zacházení s lidmi v Libyi, píše AP. Už dříve na to upozorňovala média, studie OSN a skupiny ochránců lidských práv.

„S cílem zjednat obětem spravedlnost mise (HCR) identifikovala skupiny a jednotlivce, jak libyjské, tak zahraniční, kteří mohou být za násilí odpovědní. Vzhledem ke složitosti situace bude potřeba delší čas a další zdroje, aby se stanovila míra odpovědnosti za všechny násilnosti spáchané do roku 2016,“ stojí ve zprávě HCR.

Dokument může podle AP poskytnout klíčovým státům a regionálním mocnostem představu o porušování lidských práv v Libyi od smrti bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Ten zemřel za revoluce v roce 2011 a Libye byla od té doby dějištěm bojů znepřátelených frakcí. Měla dvě administrativy, dokud se loni nepodařilo vyjednat příměří a letos ustavit jednu vládu. Stabilitu mají přinést parlamentní a prezidentské volby naplánované na prosinec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme