Řada ruských letadel zřejmě létá s falešnými náhradními díly

Letecká doprava v Rusku řeší obrovský skandál. Ministerstvo dopravy totiž přiznalo, že objevilo sklad s falešnými náhradními díly pro civilní letadla a také velké množství padělaných razítek opravárenských leteckých závodů. Nikdo zatím nemá přehled o tom, která letadla použité náhradní součástky používají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tu-154 petrohradské společnosti Pulkovo Airlines | Foto: AFP

Až sedm procent ruských letadel může používat falešné náhradní díly, ke kterým ale byly zhotoveny padělané dokumenty a vydávaly se tak za nové. Většinou jde o materiál z vyřazených letadel, který byl očištěn a dostal nová výrobní čísla.

Experti také dodávají, že do Ruska se mohly dostat i levné kopie originálních součástek, které se vyrábějí zejména v Číně. Zástupci ruského leteckého průmyslu přiznávají, že používání falešných náhradních dílů může mít na svědomí zhoršení bezpečnosti v letecké dopravě.

Ruská prokuratura se teď snaží zjistit, které letecké společnosti mohly padělané součástky nakoupit a jaké stroje jimi byly opraveny. Do 11. září musí všichni ruští letečtí přepravci doložit, od koho nakupovali náhradní díly a v jakém množství.

V Rusku se za poslední tři měsíce odehrály dvě letecké katastrofy, skandál s padělanými náhradními díly tak jen snižuje důvěru v leteckou dopravu.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme