Řada Slováků hledá alternativu ke známým politikům. Těží z toho i pravicový extremista

Jedním ze slovenských hejtmanů by se teoreticky mohl poprvé v historii stát pravicový extremista. Očekává se ale, že v sobotním druhém kole přímých voleb většina lidí hlas kontroverznímu Mariánu Kotlebovi nedá. Už jenom jeho postup z prvního kola je ovšem varováním pro celou slovenskou politickou scénu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čierny Balog, kde má kontroverzní Marián Kotleba řadu příznivců

Čierny Balog, kde má kontroverzní Marián Kotleba řadu příznivců | Foto: Vojtěch Berger

Bývalý učitel a dnes populista s ostrým protiromským slovníkem je totiž pro spoustu Slováků alternativou ke známým politikům.

Navzdory slušnému volebnímu výsledku zatím Marián Kotleba není v Banské Bystrici oblíbenou celebritou. A někteří voliči se pořád ještě neodvažují přiznat k tomu, že ho podpořili.

„Když volíte někoho jiného, tak je to bez šance, aby se něco napravilo,“ upozorňuje mladá žena. Jméno svého volebního favorita ale nahlas vyslovit nechce. „Tak asi se domyslíte, i ostatní,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na příčiny Kotlebovy popularity se ptal zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Kotlebova Lidová strana – Naše Slovensko je pro vystoupení z NATO a pro návrat ke slovenské koruně, především se ale ostře vymezuje vůči Romům.

Sám Marián Kotleba je v minulosti označoval za parazity. Pozornost získal třeba upozorňováním na nelegální romské osady stojící na soukromých pozemcích. V odlehlejších částech Banskobystrického kraje se lidé nebojí nahlas přiznat, že jim Kotleba mluví z duše. „Chce tuto otázku řešit,“ potvrzuje starší muž.

Čierny Balog je pětitisícové městečko v okrese Brezno, kde je bez práce každý pátý obyvatel. Marián Kotleba tam v prvním kole skončil jen těsně druhý. Paradoxní přitom je, že zrovna v Čiernem Balogu žádné vážnější problémy v soužití s romskou komunitou nemají.

Frustrace politikou i životní úrovní

„Možná je to nějaká vzpoura občanů proti všemu, prostě zvolit něco úplně jiného, aby se někdo nahoře probudil,“ uvažuje prodavačka v místní sázkové kanceláři. Kotlebu sice nevolila, chápe ale, že někteří sousedé ano:

„Všechno zlé je možná někdy k něčemu dobré. Možná je to proto, aby se ti, kteří jsou si jistí svými místy, probudili a začali dělat něco lepšího a víc a podobně.“

Potvrzuje se tak teorie politologů, že Kotlebu volí i lidé frustrovaní například celostátní politikou nebo vlastní nízkou životní úrovní, pro které je romské téma jenom zástupné.

Starosta Čierného Balogu František Budovec se s Kotlebou už jednou potkal. „Má tu své příznivce i členy strany, takže tu byl určitě víckrát. My jsme spolu tehdy na mítinku mluvili. Já ale vidím řešení této situace úplně jinak než on, takže se nemáme o čem bavit,“ uvedl.

Předseda Lidové strany - Naše Slovensko Marián Kotleba | Foto: www.kysuce.sk

Některá ze svých řešení představil Marián Kotleba před pár dny na tiskové konferenci. Třeba nezaměstnané by poslal ručně opravovat silnice. Pracovní nářadí by si prý vyrobili sami v krajských dílnách.

„Namísto dvou strojů dát práci desítkám mužů, stovkám mužů. To je pro mě podstatné, to je další prostor pro zaměstnání dalších lidí. Na to, aby někdo mohl pracovat v dílně vyrábějící lopatu, nepotřebuje vysokou školu. Na to můžeme také využít lidi bez vzdělání,“ upozornil.

Mariánu Kotlebovi pomohla k úspěchu extrémně nízká volební účast. V prvním kole hejtmanských voleb přišlo v Banskobystrickém kraji hlasovat jen necelých 25 procent voličů. Pokud ale slovenští politici rychle nenajdou způsob, jak Kotlebovi sebrat agendu, mohlo by se klidně stát, že uspěje i ve volbách parlamentních, kde už žádné „opravné“ druhé kolo nebude.

Čierny Balog, kde má kontroverzní Marián Kotleba řadu příznivců | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme