Radarový systém včasného varování se nakonec postaví v Turecku

Radarový systém včasného varování nakonec nebude v Brdech, ale v Turecku. O rozhodnutí Ankary přijmout na své území radar zapojený do systému protiraketové obrany Severoatlantické aliance informovalo turecké ministerstvo zahraničí. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen tento krok Turecka ocenil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Rozhodnutí umístit na svém území radar včasné výstrahy znamená od Turecka velmi významný příspěvek k celoalianční obraně před rizikem raketových útoků, prohlásil Rasmussen.

Jeho vybudování zapadá do nové strategické koncepce schválené loni v listopadu na summitu v Lisabonu. Protiraketová obrana v ní zůstala důležitou součástí alianční obranné doktríny.

Radar v Turecku nevyvolává takové odmítavé reakce Ruska jako ten, který měl stát v Brdech. Velvyslanec Moskvy při NATO Dmitrij Rogozin prohlásil, že podle ruských vojenských expertů neznamená tento radar ohrožení ruských strategických nukleárních sil.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme